+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermer Uygulama ,Doğal Taş Bina , Taş Bina , Mermer Cephe

Mermer, sadece bir taş sınıfının adı olarak değil, aynı zamanda bir çeşit figürün (ebru) açıklaması olarak öğrendiğimiz bir kelimedir. Bu taşın görsel perspektifimizde yarattığı güçlü izlenim böyle.

FAYSTONE MİMARLIK

Hepimiz bildiğimizi bildiğimizi düşünüyoruz. Hepimiz mermer istiyoruz. Bu zarafetin özüdür ve söylemeye cesaret ediyorum… sınıf.

Mermer, erken medeniyetler tarafından yazıtlar ve heykel heykelleri yapmak için ideal bir taş olarak tanınmıştır. Daha yaygın olan kireçtaşlarından ve kumtaşlarından çalışmak daha zordur, ancak yoğun yapısı erken heykeltraşların hayatı daha ikna edici bir şekilde temsil etmesini sağladı ve onu Kralların ve İmparatorların seçimi haline getirdi.

Belki Yunan ve Roma İmparatorluklarının merkezlerinin iyi yerel mermer kaynaklarına sahip olması ve mermerin serinlik ve huzur atmosferi yarattığı kabul edilen oldukça sıcak iklimlerde olması tesadüf.

Belki de Sokrates, Aristoteles ve Pisagor çevreleri başka taşlardan yapılmış olsaydı çok derin düşünmemiş olabilirlerdi.

Parthenon’un (Elgin) Mermerleri veya Roma’daki Forum ile doldurulmadan ve mermerler kireç yapmak için yakılmadan önce Parthenon’un gücünü ve ihtişamını hayal etmek kolaydır.

Bugün, en iyi bilinen iki mermer İtalya’dan Carrara ve Yunanistan’dan Pentelikon olmaya devam ediyor.

Mermer, alternatif cilalanabilir taşlardan (granit ve porfir gibi) daha az çabayla yüksek bir cila verilebilir, ancak onu bu kadar tercih edilen sadece bu özellik değildir. Tipik olarak büyük kalsit kristalleri, ışığın büyük bir emilim olmadan nüfuz etmesine izin verir ve eşsiz taşa bir derinlik getirir. Kristaller bazen, klevaj düzlemlerinden yansıma olan petrole benzerler ve petrologlar bu etkinin tanınması için ‘sakkaroidal’ terimini uygularlar.

Geleneksel mason, mermeri nispeten kolay bir cila verilebilecek herhangi bir taş olarak görür. Bu görüş, teknoloji granitlerin ve diğer sert taşların daha kolay çalışmasına izin verdiği için bulanıklaştı. Dolayısıyla, yapı açısından bir mermeri neyin oluşturduğunun tanımı, kalker ve ilgili kalsiyum bazlı kaya türlerinin ısı ve basıncı ile yeniden kristalleşmenin ürünü olan jeolojik görüşe dönüşmüştür.

Kıta ölçeğinde mermer oluşumu nedeniyle, yataklar bulunduğunda yatak yüksekliği veya blok büyüklüğü ile ilgili nadiren bir problem vardır. Kullanım için bir mermer seçerken temel faktörler estetik ve iyileşme oranlarıdır.

En yüksek kalitede mermerler genellikle damarlanma, lekelenme ve diğer özelliklerden çok az farklılığa sahip olanlar, göze çarpan yarı saydamlığa sahip saf beyazlar olarak kabul edilir. Sıkıca, bu kalite mermeri bu kadar tanınabilir yapan özelliklerden yoksundur.

Damarlanma, lekelenme ve diğer özelliklerin ortaya çıktığı yerlerde, renk ve yoğunluk, blokların levhalara kesilmesinin yönünü değiştirerek bitmiş üründe tamamen değiştirilebilen karakteri sağlar.

Çoğu ticari mermer, daha az yaygın dolomitin değişikliğinden oluşabilecek forsterit mermeri gibi diğer taşlardan türetilmek yerine yeniden kristalize kireçtaşı çeşitindedir.

Geri kazanım oranı birçok operasyonda kritiktir ve çoğu durumda bu yüksek -% 80’e kadar – yüksek olmalıdır, çünkü çoğu kaynak ocağında elmas tel testeresi kullanarak düzgün, kare veya prizmatik blokların kesilmesine izin verir.

Ne yazık ki, bazı kaynaklarda büyük blokların kesilmesi, bloklar hızlı bir şekilde daha küçük birimlere kesilmezse sorunlara neden olabilir. Kalıntı sıkıştırma hapsedildikten sonra çıkartılan blokların genişlemesine yol açabilir ve bloklar kırılıp bölünebilir.

Bu, Rus küçük blok üretim sisteminden modern büyük blok üretimine yapılan bir değişikliğin aslında iyileşme oranlarını beklendiği gibi iyileştirmek yerine% 10’un altına düşürdüğü Romanya’daki Ruschita ocağında tespit edilen bir sorundu.

İngiltere’de mermer kullanımının önemli örneklerini bulmak ilk başta zor görünüyor çünkü mermer bu adalarda harici kullanım için önerilmez. Asidik bir ortam mermerin cilalı yüzeyini hızla çıkarabilir. Kayda değer bir istisna, Londra’daki Marble Arch, 1828’de tamamlandı. John Nash’in Buckingham Sarayı’nın ana girişi için tasarımını mimar etmek için Carrara mermeri kullanılarak inşa edildi. Saray 1851’de genişletildiğinde Hyde Park tarafından şu anki yerine taşındı. Kemer, İngiltere’deki en kirli yerlerden birinin yıkımına iyi dayanmış. Bununla birlikte, mermerin dış kullanımının diğer örnekleri çoğunlukla heykeller, figürinler ve mezar taşları ile sınırlandırılmıştır.

İngiltere’de mermer kullanımı da jeoloji tarafından sınırlandırılmıştır – yerde çok fazla mermer yoktur. Birkaç yıl önce İskoçya’dan Ledmore mermeri ticari olarak üretildi. Griler, zeytinler, maviler ve diğer tonların vahşeti ile güzel, forsteritik bir mermerdir. Şimdi sadece agrega için ezilmek üzere çıkarılıyor.

Purbeck ve Ashburton Mermerleri başkalaşım taşları değildir ve bu nedenle gerçek mermerler değil, sert kalkerlerdir.

Araştırmayı dünya çapında ve antik çağlardan uzaklaştıran, mermerin en görkemli kullanımlarından biri Nobel Laureate Rabindranath Tagore (1861-1941) tarafından “sonsuzluğun yüzünde bir gözyaşı” olarak tanımlanan Taj Mahal’dir.

Arjumand Banu, 17 orta Şah Jehan eşi anısına inşa edilen inci Yüzyılın kullanılan beyaz mermer Rajasthan’da Jodphur yakınındaki Makrana de ocaklardan oldu. Bugün Hindistan’da güçlü bir mermer işleme geleneği var.

İngiltere’de mermer görmek için en yaygın yer evde. Şömine mantoları için birçok Victoria ve Edward konutunda kullanıldı. Mermer, son 15 yılda yerli iç mekanlarda granit ile yerini aldı ancak şimdi bir geri dönüş yapıyor ve iç zeminler, duvarlar ve banyolar için kullanıldığı kurumsal binalar ve oteller için asla modası geçmedi.

Amaca uygunluk

FAYSTONE MİMARLIK

Mermer, önde gelen bir taş olarak kabul edilebilir, ancak çevresi ile görsel olarak çelişebileceği için kullanımı dikkatle düşünülmelidir. Mermer ile ilişkili soğukluk, canlı bir atmosfer istendiğinde uygun olmayabilir, ancak yerden ısıtma, bir döşeme ürünü olarak mermerin doğasını değiştirmiştir.

Daha büyük projeler için mimar, kabul edilebilir bir varyasyon aralığı içinde yeterli taş olup olmadığını da dikkate almalıdır. Büyük zeminlerin, tesise gönderilmeden önce onay için işleme fabrikasında düzenlenmesi nadir değildir. Sınırlar, arka plan rengi değişimi, damar sıklığı ve boyutu, lekelenme ve diğer özellikler ile yeterince küçükse doldurulabilecek boşlukların varlığına yerleştirilebilir.

Mimarın gerçekten ilgilenmesi gereken diğer tek yön, mermerin saflığı, diğer taşlarla fark edilmeyecek en ufak lekelerin bile son derece görünür hale gelebileceği anlamına gelebileceğinden, muhtemelen en zor olan yüksek kaliteli finişin korunmasıdır. .

Mermer bir mühendisin kullanması için iyi bir malzemedir. Tipik olarak güçlüdür, az yönlü varyasyona sahiptir ve su doygunluğundan nadiren önemli ölçüde etkilenir. Ayrıca, mermer havalandığında gücü kaybetmez. Bunun yerine, yüzeyini kademeli olarak kaybetme eğilimindedir ve daha ince bir taşın daha düşük bir stresle kırılmasına neden olur, ancak önemli ölçüde değil.

Sorunların başladığı yer, genellikle eksik veya kaya bütünlüğünü azaltan minerallerden oluşuyorsa damarlanmadır. Mermer en çok kiremit veya döşeme formunda kullanıldığından, eğilme mukavemeti mühendis tarafından en önemli özellik olarak görülmelidir.

Bu mukavemetin, potansiyel mukavemet değişimini daha doğru bir şekilde tanımlamak için üç nokta sistemine (genellikle yırtılma modülü olarak adlandırılır) tercih edilen dört noktalı bir bükme aparatı kullanılarak belirlenmesi de önemlidir.

Duvar veya döşeme için mermer kullanılırken darbe dayanımı dikkate alınmalıdır. İç duvar kaplaması ve cephelerin ara sıra dış kaplaması olarak kullanıldığında, genellikle 20 mm veya 30 mm kalınlıklarda, tekerlekli arabalardan veya diğer ekipmanlardan düşük düzeyde etki olabilirken, daha yüksek seviyelerde temizlik beşikleri taştan büfe yapabilir .

Sabitleme yerleri darbe ile vurgulanacaktır, bu nedenle sabitleme türü, taş yüzüne ne kadar yakın olduğu ve sabitlemelerin kabul edilmesi için deliklerin hazırlanması kritik hale gelir. Uzunluk – genişlik oranları da dikkate alınmalıdır.

Zeminler, her ikisi de ‘yıldız’ işaretleme etkilerine neden olabilecek düşen nesneler ve metal ayakkabı topuklarının nokta etkisinden etkilenebilir. Yıldız işaretlemesi, kristallerin yerel olarak ezilmesi, ışık yolunun bozulması ve mermerin görsel derinliğinin bir kısmını kaybetmesine neden olduğunda ortaya çıkar. Normal kullanım sırasında yıldız işaretlemesini önlemek için yapılabilecek çok az şey vardır.

Mermer bir güvenlik muamelesi ile karşı karşıyadır, çünkü insanlar cilalanmış görmeyi sever, ancak cilalı bir mermer zemin özellikle ıslakken kaygan olma eğilimindedir. CDM yönetmelikleri uyarınca, bir tasarımcı bilerek tehlikeli bir yere tehlikeli bir zemin kuramaz.

Cilalı mermer zeminler tarihe kayboluyor mu? Hayır. Cilalı mermer zeminler kuru koşullarda iyi olduğundan zeminlerin trafiğe kapatılabileceği zamanlarda bakım yapılmalıdır. Yemek servis alanlarında veya yüzme havuzlarına yakın yerlerde olduğu gibi ıslatmadan kaçınılmazsa, cilalı taşla kullanım için özel olarak geliştirilmiş tedaviler uygulanabilir veya taşa daha mermer bir yüzey verilebilir, ancak mermerde ilk etap yeniden değerlendirilmelidir.

Mermer ile ilgili sorunlar

En büyük problemler estetik özellikleri etkileyen sorunlardır ve ilk basit tavsiye açık renkli mermerlerin açık renkli çimentolar, tercihen beyaz çimento kullanılarak yataklanmasını sağlamaktır. Şimdi, hızlı kurutma gibi gelişmiş özelliklere sahip, nemin taşı lekeleyen minerallerin göçüne neden olduğu fayansların kenarlarında ‘resim çerçevesi’ boyama olasılığını azaltan çeşitli tescilli markalar bulunmaktadır.

İnce mermer kullanıldığında, mermerden koyu renkli çimentolar görülebilir ve bitmiş zeminin görünümünü koyulaştırır.

Koyu çimentolarla ilgili bir diğer sorun, özellikle Portland tipi çimentolar, alkalilerin ve diğer tuzların çimentodan taşa geçebilmeleri ve bazen mermere saldırabilmeleridir. Bu tür göçün sonuçları, cilalı kaplamayı bozan ve en kötü durumlarda, yüzeyin altında çiçek açabilen ve çirkin kahverengi lekelenmeye yol açabilen bakteriler için bir besin kaynağı sağlayan yüzey çiçeklenmesini içerir.

Tüm döşemelerde, özellikle mermerde bir sorun, inşaat programında uygun bir noktaya monte etmektir. Zeminler genellikle erken bir aşamada kurulur ve daha sonra inşaat ve servis kurulumundan korunmaları gerekir. Denetim eksikliği ve diğer işlemlerin istemeyen davranışı telafisi mümkün olmayan hasara yol açabilir.

Bazen mermer zeminler üzerine serilen geçirimsiz kaplama, belirgin bir cila kaybına yol açabilecek ‘terleme’ ve yüzey reaksiyonlarına yol açar.

Hizmete girdikten sonra günlük aşınma ve yıpranma, bakım prosedürleri katı bir rejime tabi tutulmadıkça mermerin yüzey görünümünü hızla değiştirebilir.

Ne yazık ki, gerçek dünyada temizlik müteahhitleri, tesis yöneticileri ve bina sahipleri değişir ve doğru bakım rejimi unutulabilir. Genel olarak, sadece su ve / veya nötr pH temizleme maddeleri kullanılmalıdır… ve sonra da az miktarda kullanılmalıdır.

Lekeler meydana geldiğinde, bazı insanlar ağartıcıya veya diğer güçlü temizlik maddelerine başvurma eğilimine dayanamazlar. Bunlar sorunu çözmeyecek, daha da kötüleştirecek.

Şimdiye kadar en iyi seçenek, monte edildiğinde mermerin profesyonelce mühürlenmesidir. Bu kir girme olasılığını azaltacak ve temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

Eskiden bir taşın tedaviye ihtiyacı varsa iş için yanlış taş olması gerektiği düşünülüyordu. Bu tutum şimdi değişti ve mermer ve ticaret ve tüketiciler için birçok tescilli mühürleyici, temizleyici ve güçlendirici var.

Alternatif, sadece yüzeyin genel donukluğunu ve kir artışını kabul etmektir. Taşın orijinal görünümüne dönmesi için yüzey periyodik olarak yeniden bitirilebilir veya sadece yaşlanmaya bırakılabilir.

Temizlemeye alternatif ve sıklıkla tercih edilen bir çözüm, ‘kristalleşme’ olarak bilinen işlemdir. Bu, florür bazlı bir bileşiğin mermer bir zemine yerleştirilmesini ve bir ‘parlatma bezi’ veya ince bir tel ile yüksek hızda ovulmasını içerir ve yüzeyde kalsiyum florür ve / veya kalsiyum florosilikatlar oluşturan kimyasal reaksiyona neden olur. Bunlar mermerin orijinal kalsitinden daha kimyasal olarak inerttir ve ayrıca daha serttir ve bu nedenle çizilmeye karşı daha dayanıklıdır. Bu işlem, yüzeyi daha az gözenekli hale getirmeye yardımcı olur, ancak kalıcı bir çözüm değildir ve kristalizasyon genellikle kamu trafiğine açık bir zeminde her üç ila dört ayda bir tekrarlanmalıdır.

Mutfaklardaki mermer yüzeylerin, hangi bakım rejimleri yapılırsa yapılsın hayal kırıklığına uğratması muhtemeldir. Mutfaklarda kullanılan ürün dizisi, farklı gıda maddeleri, suyun kalıcılığı, keskin veya ağır metalik aletlerin kullanımı ve dar alanlarda insanların sık sık dönmesi afet için affetmez bir tarif sağlar.

Mermer çözgü özel durumu

FAYSTONE MİMARLIK

Mermeri etkileyen en ilginç problemlerden biri çözgüdür. Sorun yeni bir şey değil ve ABD’de New Orleans’da 19. yüzyıl kadar uzun zaman önce farkedildi . New Orleans, Mississippi deltası nedeniyle yüksek bir su tablasına sahiptir ve su kaynağını kirletme riski nedeniyle ölü bedenler toprağa gömülmemelidir, bu nedenle yer üstüne girerler. Mermer türbelerden gelen çürüyen cesetlerin kokusu, önce mermerlerin mezarlardaki mühürleri çarpıttığı ve kırdığı konusunda insanları uyardı.

100 yıl 1972’ye ve Şikago’daki Amoco (şimdi Aon olarak adlandırılan) binasının açılışı, o zamanlar dünyanın dördüncü en yüksek yapısı ve kesinlikle dünyanın en yüksek mermer kaplı binası. Carrara mermeri, sahibinin karısı, Sistine Şapeli’nde Michelangelo tarafından kullanıldığını sevdiği için seçildi.

10 yıl içinde mermer parçaları, mermer çarpıklığı nedeniyle gökdelenden düşmeye başlamıştı, bu nedenle 1990-1992 yılları arasında 44.000 panelin yerini Kuzey Carolina’daki Airy Dağı graniti aldı.

O zamandan beri, diğer binalardaki benzer sorunların raporları sürekli arttı. Bunlar arasında Paris’teki La Grande Arch de la Défense ve Bastille Opera Binası, Helsinki’deki Finlandiya Salonu ve Almanya, İsveç, İtalya ve Ürdün’deki diğer binalar ve Birleşik Krallık’ta en az iki bina bulunmaktadır. Araştırmalar devam etmektedir ve tüm mermerlerin olmasa da, birkaç farklı mermer türünün ve hatta bazı yoğun yeniden kristalize kireçtaşlarının eğrilmesinden muzdarip olabileceğini zaten belirlemiştir.

Bükülmenin kesin nedeni hakkında tartışmalar devam ederken, derecesi panel kalınlığından açıkça etkilenir ve paneller 20-40mm kalınlığında olduğunda, bu sadece mermer dış cephe kaplama panellerinin kalınlığıdır.

Sorunu sınırlamak için gösterilen çabalar boşuna ve parça parça değiştirme işleminden tam yenilemeye kadar değişen onarım stratejilerinin uygulandığını kanıtladı. Bir örnekte, İngiltere’de ‘görünmez’ bir tel örgü, eğrilmeyi önlemek ve binadan ayrılan panellerin yoldan geçmesini önlemek için inşa edilmiştir. Tel örgütün amacı, bir değiştirme stratejisini kabul etmek için zaman satın almaktı.

İyi mermerin kötüden anlatılması

FAYSTONEMİMARLIK

Genel olarak mermerler arasında seçim yapmak için çok az şey vardır, çünkü taşı oluşturan jeolojik süreçler genellikle fiziksel ve kimyasal varyasyonları az olan basit bir malzeme ile sonuçlanmıştır.

Mermer genellikle binada kullanım için iyi bir malzemedir, bu nedenle hangi mermerin kullanılacağı ile ilgili seçenekler estetiğe dönüşür. Ve genel olarak doğru olan mermer için iyidir: Güzellik bakanın gözündedir.

Mermer, yapı taşları arasında kraldır, ancak kullanımı başlangıçta taşın başlangıç ​​fiyatıyla ölçülmeyen bir maliyetle gelir – modern üretim yöntemleri onu uygun hale getirdi – ancak bakım maliyeti ile, düzenli bakım gerektiriyor bozulmasın.

Granit tezgahlar birkaç yıldır iç mekanlara hükmetmesine rağmen, mermer, insanlar dikkatlerini zerafet istedikleri banyolara, yatak odalarına ve yaşam alanlarına çevirdikçe ve sadece mermer gibi bir açıklama yapmak için güçlü bir geri dönüş yapıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?