+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Avrupa’ da Mermer

Ritain tarihi binaları genellikle mermer meraklısı için bir hazine hazinesi olduğunu kanıtlayabilir. Kraliyet sarayları veya görkemli evler gibi yüksek statülü binalarda renkli mermer kaplı salonlar, büyük mermer merdivenler veya abartılı oyma şömineler olabilir. Katedrallerimiz ve kiliselerimiz basit anıt tabletlerden, girift oyma mezarlardan, minberlerden, yazı tiplerine, dekoratif sütunlara, renkli mermer zeminlerden gürültülü ve abartılı Viktorya mezarlık beyanlarına kadar mermerlerin daha da çeşitli kullanımını gösterebilir. 19. yüzyılda mermerler, büyük şehirlerimizin yeni kurulan bankalarında ve ticaret merkezlerinde dekoratif statü sembolleri haline gelmiştir.

Ana, görünümünde mermerler ithal çeşitleri, Roma döneminden beri yetişen bir ticaret vardır. Aralarında, özellikle bizim kilise ve daha az binalarda, birbirine karışmış birçok eşit çekici yerli ‘mermerler’ vardır. Kesinlikle tanımlanmış, mermerler onların ham durumda, çoğu kayalar gibi, oldukça sıkıcı ve ilginç bakmak eğilimindedir metamorfoz kireçtaşları vardır. Ancak, kesilir ve dikkatlice parlatılırsa, Yunanlılar ve Romalılar tarafından ilk kez sömürüldükleri ve sergilendiklerinden beri süsleme ve süsleme için imrenilen abartılı renkli ve desenli ‘parlayan taşlara’ (mermer terimi Yunanca parlayan veya pırıl pırıl bir kelimeden türeyen) dönüşürler.

Avrupa’da, özellikle Yunanistan veya İtalya’ya seyahat eden ve büyük kilise ve katedralleri ziyaret eden herkes, sergilenen dekoratif mermer çalışmalarının saf aralığı ve ihtişamıyla cezbedilemez ya da en azından dikkati dağılmış olamaz. Aynı etkiyi, kıtada zaman geçirmenin eğitimlerinin önemli bir parçası olarak kabul edilen İngiltere’den daha önceki gezginler tarafından da hissedildiği hayal ediliyor. Bu ziyaretçiler arasında daha sonra İngiliz hayatı boyunca stilleri ve zevkleri etkileyen büyük mimarlar, sanatçılar ve entelektüeller çok vardı. Ne kadar hayal kırıklığına uğrayan bazıları İngiltere’ye dönerken akdeniz bölgesinin ki rakip hiçbir mermer bulmak için olabilir: hiçbir beyaz Carrara (Toskana), hiçbir Verde Antico (Teselya), hiçbir Rouge Languedoc (Carcassone) ve hiçbir Port d’Oro (Spezia Körfezi).

17 Mayıs 2020
114 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?