+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

ANDEZİT TAŞI VE UYGALAMA ALANLARI

Andezit taşı ya da Ankara taşıtersiyer ve kuvaterner dönemlerdeki volkanik hareketlere bağlı olarak oluşmuş andezit bileşimdeki kor kayaçlardır. Ankara’nın Gölbaşı bölgesinde bolca bulunduğu için Türkiye’de Ankara taşı olarak da bilinmektedir. İsmindeki nitelemeye rağmen Ankara Taşı’nın tip yeri, daha doğrusu en iyi örneklerin çıkarıldığı ocakların bulunduğu yer, Ankara’nın Gölbaşı ilçesindedir. 1932‘de başkent Ankara’yı modern bir şehir olarak planlayan Alman Hermann Jensen buradaki spesifik binaların çevrede bol bulunan, güzel görünümlü bu kayalarla yapılmasını sunmuştur. Bu ilk planın sonraki yıllarda terk edilmesine karşın, halen görkemini koruyan bazı eski binalar Ankara Taşı (Andezit) ile inşa edilebilmişlerdir.

Andezit Taşı Model ve Fiyat | Üretim Fabrikası ve Firması
ANDEZİT DÖŞEME

Ankara Taşı kendine özgü pembeliği olan andezittir . Pembe renk kayaç içinde yer alan plajiyoklaslardan ileri gelir. Bununla birlikte Ankara’daki bütün taşlar aynı renkte değildir. Gri renkte olanları da vardır, fakat en çok tercih edileni pembe renkli olanıdır. Çoğunlukla pembe ve gri renkli taşlar birlikte kullanılır. Ankara taşı sert, sık dokuludur, fakat göreceli kolay işlenir. Gözenekli bir taş değildir. Bu nedenle dayanıklıdır ve sağlamdır. Islakken rengi parlaktır. Ekseri döşeme ve kaplama işlerinde tercih edilmektedir.

Andesite Processing | Machines for andesite processing
ANDEZİT KAPLAMA

Andezit veya Ankara taşı ülkemizde Ankara, Uşak, Çankırı, Afyon, Dikili gibi illerimizden çıkarılmaktadır. Bu doğal taş türünün işlenmesi tıpkı bazalt ve granit gibi diğer doğal taş türlerine göre biraz daha zordur. Bunun sebebi sert ve kristalli bir yapıya sahip olmasıdır. Ancak, sert ve dayanıklı yapısı onu özellikle dış mekanlarda çokça tercih edilen bir doğal taş haline getirmiştir. Sert kış koşullarına karşı ve sürekli güneş alan alanlarda yapısının ve görünüşünün bozulmaması peyzaj uygulamalarında çok büyük avantaj sağlamaktadır. Faystone Mimarlık özellikle doğal taş uygulama işlerindeki tecrübesi ve alanında uzman, ulusal ve uluslararası ödüllere sahip iç mimarlarıyla en kaliteli ürünleri kullanarak sizin için keyifli anlar yaşayacağınız kaliteli yaşam alanlarını siz değerli müşterilerimize sunuyor.

05 Ekim 2020
77 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?