+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermerin Özellikleri Nelerdir ?

İnşaat sektöründe yüzyıllardır kullanılan materyallerin başında gelen mermer, Günümüzde de hala değerini korumaktadır. Kendine has yapısı, görünümü, dayanıklılığı ve çeşitliliği onu vazgeçilmez bir doğal taş haline getirmektedir.

-Sertlik

Sert mermerler, binalarda daha çok döşemelerde ve kapı eşiklerinde kullanılır. Genel olarak, silikat minerallerinin artmasıyla birlikte mermerin sertliği de artar. Sert mermerlerin kesimi ve şekillendirilmesi daha zor ve masraflıdır. Buna karşılık, çok iyi cila kabul ederler. Bu özellik sayesinde mermer, inşaat sektörünün vazgeçilmez materyallerinden biri olmuştur.

-Su emme

Su emme daha çok binaların dış cephe kaplamalarında kullanılan mermerler  için önem taşır. Zira, yağmur suları özellikle karbonat içeren mermerlerde tesir ederek çözülmelerine neden olur. Bazı mermer türlerinde yüzeyin rengini kaybetmesi olasıdır. İklim koşullarına uygun uygun mermer türünün tercih edilmesi uzmanlık gerektiren bir iştir.

-Renk

Gerçek mermerler saf olduklarında beyaz tonlardadır. Ancak, yeryüzünde renkli mermerler daha yaygındır. Renklenme, mermeri oluşturan esas mineralin yanında tali veya az oranda yabancı element ve minerallerin varlığından kaynaklanır. Doğal mermerlerin pek çoğunda yapısal renk geçişleri, damarlar vb. bulunabilir. Renk ve desen alım satımında önemli rol oynayan özelliklerdendir. Daha az bulunan renk ve desenler arz-talep dengesinden dolayı daha pahalı olacaktır.

-Saydamlık

Mermerin ışığı geçirebilme özelliğidir. İnce kristalli mermerlerin saydamlık özellikleri daha yüksektir. Bu özellikleri yüksek olan mermerler süs eşyası yapımında ve heykeltıraşlıkta kullanılır. Lakin bazı iç alanlarda ( banyo, mutfak gibi) çeşitli kullanım tercihlerine rastlanabilir.

-Cila tutma

Mermerlerin cila tutma özellikleri farklılıklar gösterir. Genel olarak, sert mermerler daha iyi cila kabul ederler. Yumuşak yapılı mermerler ise gözenek sayısı ve gözeneklerinin çapı fazla olduğu için daha zor parlatılır. Hatta bazı türler özel dolgulama işlemi gerektirebilir. Mermer işletme fabrikalarında levha haline getirilmiş ve boyutlandırılmış mermerlerin pazar değeri, bu malzemenin parlatılabilme özelliği ile yakında ilgilidir. Mermerlerin parlatılması için polyester, vernik gibi kimyasallar kullanılır. İyi parlatılamayan malzemelerin pazar değeri düşüktür.

14 Ekim 2020
1 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?