+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

MARBLE VS QUARTZİTE – FARKLAR NELERDİR?

Mermer
QUARTZİTE


Beyaz ve gri mermer ada üst
Mermer mi kuvarsit mi? Her ikisi de benzerlikleri paylaşan doğal olarak oluşan kayalardır. Her ne kadar belirli işlevleri ve fiziksel özellikleri paylaşsalar da, mermer ve kuvarsit jeolojide büyük farklılıklar gösterir, bu nedenle tezgah üstü malzeme olarak performans.

Modern mutfak beyaz kuvarsit yapılmış ada tezgah
Beyaz kuvarsit ada tezgah üstü

Mermer ve Kuvarsit Kimyası
Mermer esas olarak kalsitten oluşan bir mineraldir. Doğal fiziksel ve kimyasal safsızlıklar, bu makyaja desen ve damar verir. Mermerden farklı olarak, kuvarsit bir mineral değildir, her iki tortul kayaç olan kumtaşı ve kuvarsdan oluşur. Kuvarsit ayrıca farklı renkler üreten çevresel kirlilikleri ve inklüzyonları da üstlenir.

Mermer ve Kuvarsit nasıl oluşur?
Her ikisi de metamorfik kayalardır, yani basınç ve ısı ile değiştirilirler, ancak erimezler. Mermer hayata kireçtaşı olarak başlar. Kuvarsit, kumtaşında bulunan kuvars taneleri basınç ve ısı altında kaynaştırıldığında yapılır.

Beyaz mermer ocağı
Carrara Mermer Ocağı

Mermerin ana özellikleri nelerdir?
Mermer saf olduğunda beyazdır ve oluşturduğu kaya olan kireçtaşından çok daha güçlüdür. Nihai mermer plakalarımızda gördüğümüz renkler ve desenler, şekillendirme sürecinde mermere eklenen safsızlıklardan ve inklüzyonlardan kaynaklanır. Mermerlerin ortak renkleri yeşil, pembe, siyah, bej, kahverengi veya gridir. Mermer zayıf kimyasal bağlara sahiptir, bu nedenle taş ocağı, oyması ve cilalanması kolaydır. Bu bağlar ayrıca mermerin asitten saldırmaya duyarlı olduğu anlamına gelir. Taşın ‘saf’ bir mermer olup olmadığını görmek için asitlerle reaksiyona girer.

Beyaz ve gri mermer ada üst
Carrara Mermer Ada Üstü

Kuvarsitin ana özellikleri nelerdir?
Mermer gibi, kuvarsit de saf olduğunda beyazdır ve kumtaşından, kayadan çok daha güçlüdür. Kayanın mineral safsızlıklarına bağlı olarak, kuvarsit farklı renk ve desen alır. Kuvarsitin en yaygın renkleri beyaz ve koyu gridir. Mermerden farklı olarak kuvarsit, kimyasal ve fiziksel hava koşullarına karşı çok dayanıklı, sert ve dayanıklı bir malzemedir

Mermer vs Kuvarsit – Tezgah malzemesi?
Kuvarsit, tezgah, kaplama ve döşeme için bir inşaat malzemesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçoğu, yıkılmaz ve çok az bakım gerektiren veya hiç bakım gerektirmediği için tezgah üstü bir seçenek olarak çekici buluyor.

Mermer ayrıca binalar, fayanslar, tezgahlar, kaplamalar, zeminler ve diğer mimari yüzeyler için inşaat malzemesi olarak kullanılır. Mermer kuvarsitten daha yumuşak olduğu için, kolayca oyulabildiği ve heykeltıraş edildiği için anıtlar ve heykeller için de kullanılır. Mermer, yumuşaklığına rağmen genellikle tezgah malzemesi olarak kullanılır. Mermer ve performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek için mermer üzerine yazdığımız yazıya ve bilmediğiniz 5 gerçeğe göz atın.

31 Mayıs 2020
86 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Hanzade Çelik dedi ki:

    MERHABA MERMER TEMİZLEME PARTLATMA İÇİN FİYAT RİCA EDİYORUM

    1. Admin dedi ki:

      Merhaba Hanzade Bey, iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresinden mail olarak yada +090 530 924 34 38 numaralı whatsapp hattımızla paylaşırsanız keşif için ücretsiz ekip yönlendirebilir ve fiyat bilgisi tarafınıza sunabiliriz.. Mutlu, Sağlıklı Günler Dileriz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?