+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermer Testi ve Özellikleri

mermer testi
mermer Blok

Standart şartname ASTM C503, genel bina ve yapısal amaçlara uygun mermer boyut taşının seçimi için bir kılavuz sağlar. Standart kalsit ve dolomitik mermer için bazı ayrı gereklilikler sağlar. Bu spesifikasyon için fiziksel gereksinimler Tablo 1’de verilmiştir.

Emlak

Mermer

Yığına Özgül Ağırlık – min (kg.m-3)

Kalsit
Dolomit
Su Emme – maksimum (ağırlıkça%)

Kopma Modülü – min (MPa)

Eğilme Dayanımı – min (MPa)

Basınç Dayanımı – min (MPa)

Aşınma Direnci – min (Ha)

2600
2800

0.20

6.9

6.9

52

10

Tablo1: ASTM C503-10 mermer boyut taşının fiziksel gereksinimleri.

Herhangi bir boyut taşının özellikleri, amaçlanan kullanıma özgü konum, tasarım ve mühendislik hususlarına dayanmalıdır. Spesifikasyon, hem kurutulmuş hem de ıslatılmış mukavemetin belirlenmesini gerektiren bir minimum mukavemet gereksinimini belirtir.

Su emme ve eğilme mukavemeti bu taş için temel performans göstergeleridir ve hizmette yeterli performansı sağlamak için proje tedarik aşaması boyunca yakından değerlendirilmelidir.

Özetle
Mermer, neredeyse tüm konumlar için uygun çok yönlü bir taş türüdür. Aşağıdaki noktalara dikkat etmek, iş için doğru taşı seçmenize ve geleceğe iyi bakmanıza yardımcı olacaktır:

Temel performans göstergeleri olarak su emme ve eğilme dayanımı testlerini kullanın.

Taş dış cephe kaplaması olarak kullanılacaksa, proje bazında termal histerezis riskini proje bazında değerlendirin.

Yüksek trafik alanlarında bir miktar cila kaybı ve kayma direnci özelliklerinde değişiklik olabilir ve dikkate alınması gerekir.

Mermer aside duyarlı olduğundan, kalıcı lekelenme ve dağlamadan kaçınmak için dökülmeleri derhal temizlemek önemlidir.

‘Yeşil mermer’ kullanıyorsanız, taşın boyutsal olarak kararlı olduğundan emin olun ve uygun şekilde kurun.
Mermer Mutfak Tezgahlarının Artıları ve Eksileri
Yayınlanan Mayıs 2016ile Andrew Petherick
kır evi için carrara mermer

Son yıllarda, mermer popüler bir mutfak çalışma yüzeyi haline geldi, ancak etkinliği tartışma ve karışıklığa neden olmaya devam ediyor.

Hangi mutfak tezgahı taşlarının her malzemenin artıları ve eksileri üzerinde en iyi performans gösterdiğine dair genel görüşlerimiz hakkında yeni bir blog yazısı , ancak artan popülaritesi ancak kalan gizemi nedeniyle mermere özel önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Mermer Nedir?
Jeoloji yoluna çok fazla inmeden, aslında kristalin bir kalker biçimidir. Nerede olursa olsun, oluşturulduğu kireçtaşı daha saftır. Beyazlığı, göreceli yumuşaklığı ile birlikte, onu oymak için mükemmel bir malzeme haline getirir. Tüm mermerin beyaz olmadığını belirtmek gerekir.

Ismarlama mutfaklar tasarlama deneyimimizde , müşteriler üç önemli olumlu nedenden dolayı mermeri seçerler; mükemmel pişirme performansı, harika görünüm ve harika bir his. Olumlu olmasına rağmen, hepsi düz yelken değil ve her mutfak tezgah malzemesi gibi, onu kullanmanın artıları ve eksileri vardır.

mermer lavabo
Gloucestershire’daki bir kır evi projesinde Artichoke tarafından tasarlanan sağlam bir mermer lavabo.
Artıları
Fiyat
Mermer yaygın olarak erişilebilir ve çoğu bütçeye uygun birçok farklı fiyat noktasında geliyor. Mermer ve taş fiyatları küresel pazarlara duyarlıdır ve talebe bağlı olarak büyük dalgalanmalar gösterebilir. Heykel mermeri, Taşöz ve Calacatta Oro şu anda oldukça değerli olan ve bu nedenle yüksek fiyatlara sahip olan güzel örneklerdir. Carrara mermeri çok daha yaygındır ve fiyatları düşürür. Pizza Express, tabloları için Carrara mermerini kullanarak hayal edebileceğiniz gibi önemli ölçüde zorlanma ve aşınma geçirir.

Performans
Kireçtaşından oluştuğu için, kendisi gözenekli bir kayadır, mermer de gözeneklidir; aslında granitten daha çok. Bu gözeneklilik onu zayıf bir ısı iletkeni yapar ve ona en büyük ve eşsiz güçlerinden birini verir; serin tutma yeteneği. Bu, mermeri çalışan hamur işleri için mükemmel kılar ve göründüğü kadar iyi performans gösteren mutfaklar yapmamızı sağlayan Enginar müşterileri için ciddi bir husustur. Tipik olarak, bir mermer çalışma yüzeyi odanın ortam sıcaklığından 4 derece daha soğuk olacaktır.

Görünüş
Mermer, genellikle mutfak çalışma yüzeylerinde kullanılan erişilebilir taşların en güzeli olarak kabul edilir. Mermerde, granitin küstahlığının rekabet edemeyeceği bir zarafet ve sade bir güzellik var. Modayla ilgilenen herkesin bileceği gibi, çekilmesi zor bir numara olan kaba görünmeden çarpıcı olabilir. Zamanla, birçok kişinin (bizim dahil) bir profesyonel olarak gördüğü kendi benzersiz patinasını da yaratacaktır.

Hissedin
Zayıf ısı iletimi nedeniyle, mermer dokunuşa serin. Anada buna bilinçaltı bir tepki olacak, ancak özellikle Yaz aylarında önemli bir özellik. Aynı zamanda açıklanması zor olan bir dokunuşa da yumuşaktır.

mutfak ada tezgah
Antiqued Carrara mermeri, İtalya’daki bu mutfak projesi için ana çalışma yüzeyi olarak kullanıldı
Eksileri
Fiyat
En çarpıcı mermerlerin bazıları da oldukça pahalı olabilir. Yunanistan’daki Thassos adasından gelen Thassos, lekesiz ve dökme şeker gibi görünmesini sağlayan çarpıcı bir yarı saydamlığa sahip saf parlak beyazdır. Sütlü beyaz arka plan ve altın damarlı Calacatta Oro bir diğer yüksek değerli örnek.

Boyama
Mermerdeki açık gözenekler lekelenmeye yatkındır. Bunu durduracak hiçbir ürün mevcut değildir, ancak kırmızı şarap gibi sıvıların yüzeylere sızma oranını yavaşlatırken yüzey yağını ve suya dayanıklı hale getirecek Lithofin gibi ürünler vardır. Asidik sıvılar mermerin yüzeyine saldıracak ve derhal yüzeyden silinmelidir.

Aşağıdaki resimler, kırmızı şarap ve biber sosu işlenmemiş mermer üzerinde 15 dakika kalırsa Calacatta Oro’ya ne olabileceğini göstermektedir.

calacatta oro üzerinde kırmızı şarap lekesi
Calacatta Oro üzerinde kırmızı şarap lekesi

Calacatta Oro üzerinde kırmızı biber sosu lekesi
Calacatta Oro üzerinde kırmızı biber sosu lekesi
Mermerin, kılcal hareketle gözeneklerden geçen bazı lekeleri çözmek için de bilindiğini belirtmek gerekir.

Çizik
Mermer granitten daha yumuşaktır ve çizilir ve aşınır. Bu da çekiciliğinin bir parçası. Yüzey özellikle lavaboda olduğu gibi daha uzun süre kalan alanlarda aşınır. Kenar daha donuklaşabilir ve kemer tokalarının veya jean perçinlerin yüzeye sürtünerek daha fazla çizilmeye neden olduğunu görebilirsiniz.

Mutfak taşınızın 5 yıl içinde yeni görünmesini istiyorsanız, belki bir alternatif düşünmelisiniz. Birçok müşteri, güzelliği nedeniyle bu hatayı denetlemeye hazırdır.

Bookmatched mable
Bir kitap Somerset bir Enginar mutfağında heykel mermer ada ile eşleşti.

Mermer Koruma
Enginar’ın kurduğu tüm mermer mutfak yüzeyleri, takıldığında genellikle Lithofin ile önceden kapatılmıştır. Bildiğimiz kadarıyla mermeri tamamen mühürleyen ve daha önce tartışıldığı gibi döküntülerin derhal silinmesi gereken bir ürün yoktur.

Mermer Temizleme
Çoğu mermer yüzey için temizlik en iyi ılık sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanılarak yapılır. Özellikle kirli bir yüzeyin, tortuyu uzaklaştırmak için titiz bir temizlemeden daha fazlasına ihtiyacı olmayabilir. Aşındırıcı süngerler kullanmaktan kaçının. Cilayı orijinal kalitesine geri getirmek için, su izlerini önlemek için yıkamadan sonra parlatma kuru olmalıdır. Mermer için temizlik kitleri genellikle granit yüzeyler için gerekli değildir, ancak mermer, kayrak veya kireçtaşı için gerekirse mevcuttur.

Mermer Çizik Leke ve Diğer Sorunlarda Temizlenmesi İçin Bizimle İletişime Geçin..

31 Mayıs 2020
228 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM

 1. mehmet gürsoy dedi ki:

  Mermer mekanik cephe kaplama fiyatı verirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey, iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresinden mail olarak yada +090 530 924 34 38 numaralı whatsapp hattımızla paylaşırsanız keşif için ücretsiz ekip yönlendirebilir ve fiyat bilgisi tarafınıza sunabiliriz.. Mutlu, Sağlıklı Günler Dileriz.

 2. bahadır solak dedi ki:

  merhaba konut projemiz için banyo mutfak tezgah teklifi fiyat bilgisi almak istiyoruz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Bahadır Bey, iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresinden mail olarak yada +090 530 924 34 38 numaralı whatsapp hattımızla paylaşırsanız keşif için ücretsiz ekip yönlendirebilir ve fiyat bilgisi tarafınıza sunabiliriz.. Mutlu, Sağlıklı Günler Dileriz.

 3. Eren Türk dedi ki:

  Merhaba 500m2 Villa bahçemiz için peyzaj projesi ve uygulaması için fiyat teklifi bekliyoruz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Eren Bey, iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresinden mail olarak yada +090 530 924 34 38 numaralı whatsapp hattımızla paylaşırsanız keşif için ücretsiz ekip yönlendirebilir ve fiyat bilgisi tarafınıza sunabiliriz.. Mutlu, Sağlıklı Günler Dileriz.

 4. AYCAN TURİZM İNŞAAT dedi ki:

  merhaba konut projemiz için banyo mutfak tezgah teklifi fiyat bilgisi almak istiyoruz.AYCAN İNŞAAT

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba; Projenizi info@faystone.com.tr adresine yada +90 530 924 34 38 nolu whatsapp hattımıza iletirseniz fiyat teklifimizi gün içerisinde sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz.

 5. kale inşaat dedi ki:

  merhaba villa projemiz için bazalt teklifi almak istiyoruz.kale inşaat

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

 6. soysal inşaat dedi ki:

  merhaba villa projemiz için bazalt teklifi almak istiyoruz.soysal inşaat

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

 7. KAYHAN SELMAN dedi ki:

  Merhaba bahçeme podima taşı döşetmek istiyorum görsellerle birlikte fiyat bilgisi alabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

  2. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

 8. bozan inşaat dedi ki:

  merhaba villa projemiz için bazalt teklifi almak istiyoruz.bozan inşaat

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

 9. hasan gündüz dedi ki:

  Merhaba 500m2 Villa bahçemiz için peyzaj projesi ve uygulaması için fiyat teklifi bekliyoruz.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

  2. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

 10. KOLİT İNŞAAT dedi ki:

  Mermer mekanik cephe kaplama fiyatı verirmisiniz.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

  2. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?