+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermerin Yapısı

Faystone Mermer

Mermer
Mermer ağırlıklı olarak kalsit veya dolomit içeren metamorfik bir kayadır. Metamorfize karbonat kayadır (kireçtaşı veya dolomit kayası).

Mermer
Mermer pırıl pırıl ve tipik olarak granoblastik bir kayadır. Granoblastik kayaçlar, katı halde (metamorfizma) yeniden kristalleştirme ile üretilen eşit boyutlu, eşit boyutlu, ankedral tanelere sahiptir. Tane sınırları genellikle düz veya hafif kavislidir ve bitişik taneler arasındaki üçlü kavşaklar yaklaşık 120 ° 2 açıları tanımlar.

Jeolojide “mermer” terimi, karbonat minerallerinin yeniden kristalize olduğu gerçek metamorfik kayaçlar ile sınırlıdır. Bu işlem genellikle mermere ışıltılı ve çekici bir görünüm veren ortalama tane boyutunu artırır. Işıltı buna böyle dememizin sebebidir – Yunan marmaroları, pırıl pırıl. Ticarette, cila (tahıl taşı, traverten) ve hatta bazen alabaster (alçı) alan kaba taneli tortul karbonat kayaları da mermer olarak kabul edilir1.
Saf kalsitik kireçtaşı genellikle hayali (gözle görülür kristalli) kaya verir. Dolomitik kayalar dolomarble’a (dolomit mermer) veya saf olmayan kalsit mermerine metamorfoz olabilir. Genç kayalar genellikle kalsitiktir. Dolomarble’lar eski (prekambriyen) terranlarda daha sık görülür.
Dolomit mermer

Büyük mermerler genellikle dolomitiktir. Bu örnek bir Paleoproterozoik terrandan gelir. Ahola, Finlandiya. Numune genişliği 8 cm.

Karbonat protolitlerindeki (çamur, kum, organik madde) safsızlıklar metamorfik reaksiyonları önemli ölçüde karmaşıklaştırır. Kalsit ve silika (kum) arasındaki reaksiyon wollastonit verir ve karbondioksiti serbest bırakır:
Mermer, boyut taşı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır ve antik çağlardan beri mimarlar tarafından tercih edilmektedir. Mermer, kalsitten oluştuğu için, heykeltraşlar için çok kullanışlı hale getiren nispeten yumuşak bir malzemedir. David, tüm zamanların en ünlü heykellerinden biri olan Michelangelo tarafından Carrara’dan mermerden yapılmıştır. Birçok tarihi simge yapıdan yapılmıştır. Mermer önemli bir yapı malzemesi olmaya devam ediyor. Dekoratif dokulara sahip saf beyaz ve saf olmayan çeşitler (akış dokuları düşük sıcaklıklarda bile kalsitik mermerde kolayca gelişir) ve renkler değerlidir. İkincisi www.faystone.com.tr genellikle modern arka plan desenlerinde taklit edilir. Büyük bir zayıflığı var. Yağmurda çözünen asitleri yavaş yavaş yok eden granit ve gabro gibi silikat kayalardan daha az dayanıklıdır. Bu yüzden mermer en iyi, elemanlardan korunduğu iç mekanlarda kullanılır.

Mermer ayrıca tortul karbonat kayalarının eksik olduğu alanlarda kireç kaynağı olarak taşınır. Kireç, kireç fırınında yaklaşık 1000 ° C’de kalsiyum karbonat ısıtılarak yapılan yapay bir malzemedir (hidratlanmış formda CaO veya Ca (OH) 2). Kireç çoğunlukla çimento endüstrisinde kullanılır, ancak başka birçok endüstriyel kullanımı da vardır. Ezilmiş kaya, örneğin göllerin asitleştirilmesiyle mücadele etmek veya toprakların pH’ını yükseltmek için kullanılabilir.

31 Mayıs 2020
24 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?