+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermer Uygulama , Mermer Kullanımı

Mermer Kullanımı

FaystoneMimarlık

Mermerler, basınç etkisi ve jeolojik süreçler nedeniyle kireçtaşından oluşan kalkerli metamorfik kayaçlardır. Mermer ayrıca sağlam bir kristal yapıya ve hafif gözenekliliğe sahiptir.

Mermerler genellikle kum, silt ve kil gibi çeşitli minerallerin varlığı nedeniyle farklı renklerde mevcuttur. Mineral içerikleri kireçtaşı safsızlıklarına bağlı olarak değişmekle birlikte, ana bileşen kalsiyum karbonattan oluşan bir mineral olan kalsittir .

Mermerin Popüler Kullanımları

Farklı kaya türleri arasında mermer en çok kullanılan kayadır. Mermerin temel kullanımı mimari ve heykelde bulunur. Ancak bunun dışında, farklı alanlardaki veya endüstrilerdeki kimyasal özellikleri için de kullanılır. Aşağıdaki kullanımlardan bazılarına bakalım.

  • Binalar ve Heykeller
  • İnşaat Agrega
  • Mezgit
  • Toprak İşleme
  • Nötralize Asitler
  • Takviyelerde
  • Mezarlık Marker
FaystoneMimarlık

Binalar ve Heykeller

Mermer genellikle tanrılar ve krallar için taş olarak kabul edilir. Antik yapıları ve anıtları yakından incelersek, mermer kullanılarak yapılmışlardır. Örneğin, Tac Mahal bu kaya kullanılarak inşa edilmiştir. Bununla birlikte, bu kaya bugün hala dekoratif bir inşaat malzemesi olarak kullanılmaktadır. Mermer hem iç hem de dış uygulamalarda kullanılır. Daha fazla mermer yarı saydam bir özelliğe sahiptir ve ışığın yumuşak bir parıltıya girmesini ve dışarı çıkmasını sağlar. Mermer ayrıca çok yüksek bir cila alabilir. Böylece heykel yapımında da kullanılır.

İnşaat Agrega

Ezilmiş mermer genellikle inşaat agregası olarak kullanılır ve dolgu olarak kullanılır. Kalsitin varlığı nedeniyle mermerin kireçtaşından daha kolay ayrıldığı bulunmuştur.

Parlatıcı, Dolgu Maddesi, Pigment

Bazı mermerler son derece beyaz renklidir. Bu tür mermerler, yaygın olarak beyazlatma olarak bilinen beyaz bir tozu üretmek için kullanılır. Kağıt, boya ve diğer bazı ürünlerde parlatıcı, dolgu maddesi ve pigment olarak kullanılır.

Toprak İşleme

Kireçtaşları gibi, bazı mermer kireç olarak da bilinen kalsiyum oksit oluşturmak için ısıtılabilir . Ve bu bileşik tarımda toprağı işlemek ve temel olarak toprak asitliğini azaltmak için kullanılır. Toprağın verimini artırmak için gübre ile birlikte kullanılır.

Nötralize Asitler

Mermerin ana bileşimlerinden biri kalsiyum karbonattır. Bu nedenle, mermerler bir toz oluşturmak için ezilebilir ve asitlerin nötralize edilmesinde ve safsızlıkların giderilmesinde kullanılabilir. Toz mermer ayrıca su arıtımında ve kimya endüstrisinde asit nötralize edici bir ajan olarak kullanılır.

Takviyelerde

Pudralı mermer de sıklıkla hayvan takviyeleri üretmek için kullanılır. Ezilmiş mermerler yumuşak kolayca çözünür ve kalsiyum bakımından zengindir.

Mezarlık

İlgilenebileceğimiz en yaygın mermer kullanımı, bir mezar taşı veya mezarlık işaretçisi olarak kullanılmasıdır. Mermerlerin kesilmesi ve kazınması kolaydır.

Bunlar mermerin popüler kullanımlarından bazılarıdır. Özellikleri ve farklı kaya türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için BYJU’ları ziyaret etmeye devam edebilir veya ilginç içerik ve öğrenme deneyimi için uygulamamızı indirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?