+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermer Tarihi, Metafizik Özellikleri, Mermer Bakımı

Faystone Mimarlık

Mermer Tarihi


“Mermer” adı, Yunanca “parlayan taş” anlamına gelen mármaros kelimesinden gelir. Her biri farklı kesme ve şekillendirme özelliklerine sahip düzinelerce farklı mermer türü vardır. Genellikle mimaride, dekoratif oymalar ve heykeller için kullanılır. Tüm mermer beyaz değildir – birçok formda swirls ve / veya renk damarları vardır. Mermerler – o çocukluk oyunu – aslında mermer artıklarıyla oluşturuldu.
Mermerin mimari malzeme olarak itibarı, Roma’nın ilk İmparatoru olan Augustus’tan buradaki kamu binalarını kapsıyor. Standart Petrol bile Şikago merkezlerinin dışını beyaz mermerle kapladı. (Ancak, mermer Midwestern kışlarını iyi idare etmiyor, bu yüzden yakında beyaz granite değiştirmek zorunda kaldılar.)

En ünlü mermer türlerinden biri, Michelangelo’nun Pieta’sını oymak için mükemmel taşı avladığı İtalya’daki Pietrasanta ocağından geliyor. Aynı derecede ünlü David, yakındaki bir yerden taş ocağına oyulmuştur.


Mermer Metafizik Özellikleri


Mermer potansiyel taşı olarak görülür. Bir taş bloğu gibi usta bir oymacının dokunuşunu bekliyor, bu yüzden uygulayıcılar bir ruhun mermer güçlerinin uyanışını beklediğine inanıyorlar. Meditasyonun zirve halini teşvik ettiği ve rüyaların mükemmel hatırlanmasını desteklediği söylenir. Mermere tahsis edilen diğer yetenekler arasında öz kontrol, huzur ve bireyin sağduyu gelişimi yer alır.
Mermer resmi bir doğum taşı olmamasına rağmen, Kanser burçları ile ilişkilidir. Yaygın olarak kabul edilen bir çakra bağlantısı yoktur.
Mermer Jeolojik Özellikleri
Mermer, yeniden kristalize minerallerden (esas olarak kalsit ve dolomit (diğer adıyla ” yeşim ”)) yapılmış bir metamorfik kayadır. Bu, mermeri karbonat ailesinin, kuzeninin kalker ve manyezitin bir üyesi yapar.
Mermer kendi başına bir malzeme olabilir veya yakut, safir, spinel ve daha fazlası gibi değerli taşlar için bir konak kaya olabilir. Yeniden kristalleşmesi nedeniyle, yeni bölünmüş mermer, ışığa ve havaya taze maruz kalan milyonlarca bölünme yüzeyinden ince bir ışıltıya (sofra şekeri gibi) sahiptir. Mermer değerli taş malzemeleri, dağ “yeşim taşı,” aqua terra “jasper,” zebra “jasper,” tahıl taşı, kırmızı “malakit,” İtalyan “oniks” ve daha fazlası gibi çeşitli ticari isimleri içerebilir.
Mermer teknik olarak mayınlı değildir – granit ve kumtaşı gibi diğer endüstriyel malzemeler gibi taşocağıdır. Düşük kaliteli mermer malzemeler karayollarında, demiryolu yataklarında, bina temellerinde ve diğer inşaatlarda agrega olarak ezilir ve kullanılır. Dekor ürünlerine dönüştürülemeyen saf beyaz mermer toz haline getirilir ve kozmetik, kağıt, badana ve daha fazlasında renklendirici ve dolgu maddesi olarak kullanılır.
Mermer genellikle açık renkli bir kayadır, en saf hali tamamen beyazdır. Mermerdeki renkler, bazen düz renk için dağınık, bazen bantlarda, girdaplarda veya lekelerde biriken kayadaki eser mineraller tarafından oluşturulur.

Mermer Bakımı


Karbonat ailesinin bir üyesi olarak, mermer asitlerle temas halinde reaksiyona girer – terleme dahil! (Endüstriyel kullanımlarından biri, çevresel asit dökülmelerini nötralize etmektir.) Bu nedenle, spor yapmaya veya terlemeye neden olan diğer etkinliklere başlamadan önce mermer mücevherleri çıkardığınızdan emin olun. Mermer sertlik ölçeğinde düşüktür, bu nedenle kolayca çizilebilir. Ayrıca güzelliğinin bir parçası olan yüksek bir cila alır.


Mermer nem ve sıcaklık değişikliklerine karşı oldukça duyarlıdır, bu nedenle uzun süre nemli soğuk ortamlarda mermer giymekten kaçının. Ev temizleyicileri, buhar ve ultrasonik temizleyicilerden kaçının. Ilık nemli bir bezle hafifçe silin, sonra iyice kurulayın. Yüzey çiziklerini önlemek için yumuşak bir torbada veya kumaş kaplı bir kutuda saklayın.
Mermer ve diğer değerli taşlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Walter Schumann’ın Dünya’nın değerli taşlarının revize ve genişletilmiş versiyonunun kopyasını sipariş edin.

Mermer ile Tasarım


Mermer ile tasarım, renk ile tasarım anlamına gelir. İrlanda Connemara mermeri serpantin yeşili iken, diğer aqua terra “jasper” buzlu maviler, kremler ve pastel yeşilliklerin bir karışımıdır. Kırmızı “malakit” – popüler bir ticari isme sahip başka bir mermer – kahverengi renkli kremler ile kırmızı tuğla tarçın sergiler. Bu, mermerin boyanabileceği parlak tonları bile içermez!


Mermerin yumuşak bir taş olduğunu ve kolayca çizileceğini unutmayın. Bu kadar parlak bir cila gerektirdiğinden, gereksiz aşınma ve yıpranma ile donuk hale getirmek utanç verici. Mermer kolye, kolye ve küpelerde görkemli ve muhtemelen bilezik veya halhallarda kullanılmamalıdır. Bağlantı çubukları ve bağlantı taktikleri için ideal olan bu taş muhtemelen kol düğmeleri veya saat bantları için kullanılmamalıdır.

31 Mayıs 2020
40 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?