+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Yapı taşları ve peyzaj

Faystone Mimarlık

Türkiye’ yi dolaşırsanız, farklı bölgelerin birçok farklı yapı taşı kullandığını ve bina için yerel taş kullanma geleneği kültürümüzün ve toplumumuzun zenginliğine katkıda bulunduğunu göreceksiniz.

Uzun zaman önce, binalar sadece yerel taştan inşa edildi ve yerel taş ocağından yapı taşları alındı.

Ondokuzuncu yüzyılda kanalların ve demiryolu sistemlerinin tanıtılmasından sonra, taş yüzlerce mil taşınabiliyor ve bugün taş dünyaya gönderiliyor.

En yakın kasaba veya şehirde Cornwall veya İskoçya’dan granit, Galler veya Göller Bölgesi’nden arduvaz ve Dorset veya Yorkshire’dan kireçtaşı gibi örnekler olabilir. Norveç, Fransa ve hatta Güney Amerika gibi ülkelerden de taş olabilir.

Tortul kayaçlar kullanılan en yaygın yapı taşıdır. Tortul kayaçlar normalde sığ su koşullarında oluşur ve yakın muayenenin sıklıkla bunlara dahil olan fosilleri ortaya çıkarması şaşırtıcı değildir.

Kireçtaşı sert olduğunda, erozyona dirençli ve kolayca taşocağı olduğunda yaygın olarak yapı taşı olarak kullanılır. Kullanımda, her biri kendi çekici görünümüne sahip birçok farklı kalker türü vardır ve her biri, kullanıldığı bölgenin karakterine katkıda bulunur

Genç kalkerler genellikle yapı için kullanılamayacak kadar yumuşaktır, ancak Jurassic, Permiyen ve Karbonifer kireçtaşları özellikle iyi yapı taşlarıdır.
Mermer – Temel Öğelere Dön
Bianca Mist makyajının Pilbara Green mermerinin özellik duvarı ile kombinasyonu

Mermer binlerce yıldır prestij ve zarafet ile eş anlamlıdır ve Avustralya şimdi hem içeride hem de dışarıda kullanımında bir dirilişe tanıklık etmektedir. Zarif renkler ve hassas taş bu taş, minimalist bir zemin veya üst sınıf bir ifade olarak kullanılmasını sağlar. Peki bu zamansız taş nedir?

Mermer ve Kireçtaşı İlişkisi
Kireç taşıyla ilgili daha önceki bir “Temel Konulara Dön” makalesinde tartışıldığı gibi, mermer ve kireçtaşı arasında karmaşık (belirsiz değilse) bir ilişki vardır. Her iki taş türü de ağırlıklı olarak kalsit ve / veya dolomitten oluşur, ancak yapıları ve özellikleri oldukça farklıdır. Kireçtaşı, üstteki tortunun uyguladığı basınçla sudan arındırma, sıkıştırma ve sementasyona uğrayan küçük mercan, kabuk ve diğer deniz canlılarının parçalarının birikmesiyle oluşan tortul bir taş türüdür. Orazio Gold içindeki egzotik eser mineraller çarpıcı bir manzara oluşturur
Mermer, yeryüzündeki derin gömülmeden dolayı tortul kireçtaşının yüksek basınca maruz kalması, tektonik hareket (örn. Carrara mermer yatağı) yoluyla uygulanan kuvvetler veya erimiş kaya girintileri ile temastan yüksek sıcaklıklar nedeniyle oluşan ‘yeni nesil’ kaya olarak adlandırılabilir. (örneğin Chillagoe mermeri). Bu işlem metamorfoz olarak bilinir ve mevcut minerallerin yeniden kristalleşmesine yol açar. Yeniden kristalleştirme ayrıca, gözle görülür bir yarık ya da ‘tane’ içermeyen bir ürün üreten önceki özelliklerin çoğunu (örneğin kabuk parçaları) ve dokuları (ör. Yatak takımı) gizler. Kristal boyutu, statuario gibi çok ince taneli malzemeden, tanelerin 1 mm’den daha küçük olabileceğinden, kuzey Queensland’dan kırılmış buz gibi kaba taneli (> 10mm) arasında değişir.

Ana kayaya kıyasla, mermer daha az gözeneklidir ve cilalanmasını sağlar. Ticari anlamda, kireçtaşı ve mermerin elde edilebilecek cila seviyesine göre farklılaştığı görülmektedir. Taş yüksek bir cila elde edebilirse, genellikle mermer olarak satılır, değilse, kireçtaşı olarak satılması muhtemeldir.

Bir taşın kireçtaşı mı yoksa mermer mi olduğunu belirlemeye çalışırken, mermerin metamorfik bir kaya olduğunu ve fosil parçalarının orijinal yapının izini kaldıran kalsit kristallerine dönüştürüldüğünü hatırlamak önemlidir. Mermer bir karonun kırık yüzü de düzgün tane boyutuna sahip ‘şekerli’ olurken, kireçtaşı orijinal tortunun kalıntılarını gösterebilir.

Mermerlerin çok yönlülüğü, tüm yüzeylerde Stautuario kullanan bu salonda gösterilmiştir.

Görünüm


Mermer tipik olarak mevcut eser minerallerin türüne bağlı olarak değişen bantlar, çizgiler veya diğer renklerin girdapları ile beyaz bir arka plan rengine sahiptir. Calacatta gibi beyaz mermer neredeyse% 100 kalsitten oluşurken, Bianco Carrara gibi diğer popüler mermer türleri, taştan incecik gri bantlar üreten önemli bir oranda dolomit içerir. faystone.com.tr Dolomitin değişken kimyası, sarıdan kırmızıya ve koyu kahverengiye kadar değişen renklerle mermer oluşumuna da yol açabilir. Organik safsızlıklar siyah mermer üretebilirken, kloritin varlığı yeşil renk verebilir.

Arabescato gibi Brecciated mermer tipleri görünüşte çarpıcıdır ve kaya, mermeri açısal parçalara (breş) bölen ve daha ince kalsit bakımından zengin malzeme ile yeniden çimentolanan ikinci bir metamorfizmaya maruz kaldıktan sonra oluşur.

Ezilmiş buz mermer kadar yakın kullanım
Mermer, kübik formda ve dış duvar kaplaması için paneller ve duvarlar ve zeminler için ince fayanslara kalibrasyon için uygun hale getirerek yüksek bir cilaya kesilip öğütülebildiği için çok yönlü bir taş türüdür. Düşük sertlik ve karakteristik olarak ince tane büyüklüğü, taşı karmaşık heykele oymak için uygun hale getirir.

Tasarım Konuları
Mermer ağırlıklı olarak şarap, meşrubat ve biraz sıvı sabun gibi asidik maddelerle aşındırılabilen kalsiyum karbonattan oluşur. Saf ince taneli kalsit mermerleri, asit saldırısı tane sınırlarında meydana geldiğinden aşınmaya karşı özellikle hassastır. Dolomit asit içinde kalsitten daha az çözünürdür, bu nedenle dolomitik mermer aşınmaya karşı biraz daha az eğilimlidir. Taşın asitlere maruz kalması muhtemelse, honlanmış veya mat bir yüzeyin kullanılması aşınmayı daha az göze çarpar hale getirecektir. Emprenye edici bir sızdırmazlık maddesinin uygulanmasının, taş yüzeyini korumadıkları için aşınmayı önlemeyeceğine dikkat etmek önemlidir.

Bazen mermerde, taştaki doğal (taşocağı) nemden çözünür demirin birikmesi nedeniyle düzensiz soluk sarı kahverengi lekeler geliştiği bilinmektedir. Bu renk değişikliği taşın görünüşünden ciddi şekilde uzaklaşabilir, ancak tahmin edilmesi zordur. Bu üzücü fenomeni denemenin ve önlemenin en iyi yolu, taşın kaliteli lekesiz taş ürettiği bilinen bir taş ocağından ve tezgahtan gelmesini sağlamaktır.

Mermer, yüksek trafik alanlarında cila kaybına yol açabilecek nispeten düşük bir aşınma direncine sahiptir. Mermer, cilalıdan kumlanmışa kadar çok çeşitli yüzey kaplamalarında hazırlanabilse de, mermerin düşük sertliği ve ince taneli yapısı, kalsit taneleri pürüzlü olmak yerine yuvarlanma eğiliminde olduğundan kayma direnci ile ilgili bazı sınırlamalar gösterebilir aksi takdirde mekanik kavrama sağlayacak dokulu kenar.

Çoğu ‘gerçek mermer’ neme duyarlı değildir ve banyolarda kullanıma uygundur. Yeşil Mermer olarak pazarlanan taş türü, serpantin olarak bilinen bir mineral içerir ve bazı türlerin ıslak alanlar için boyutsal olarak dengesiz olduğu ve uygun olmadığı bilinir ve özel yapıştırıcılar ile kurulması gerekir.

Ticari bir ortamda mermerin şıklığını gösteren şampanya

Termal Histerezis
Dış kaplama kaplama olarak kullanım için mermerin itibarı, Chicago’daki Amoco Binası gibi bazı önemli projelerde panellerin eğrilmesi nedeniyle geçmişte bir darbe aldı. Bu kalıcı çözgü olayı termal histerezis olarak bilinir. Histerezis, “yük çıkarıldıktan sonra elastik olarak deforme olmuş bir gövdenin orijinal şekline dönüşünde bir gecikme” olarak tanımlanır. Mermer için deformasyon, öncelikle döngüsel ıslanma ve kurutma ile şiddetlenen güneşten çevrimsel ısıtma ve soğutmadan kaynaklanır.

Mermer bir panel cepheye sabitlendiğinde, dış yüz ısıtılır ve iç yüze göre genişleyerek çarpıklığa neden olur. Dış yüzey soğudukça, panel orijinal şekline dönmelidir, ancak bazı mermer türlerinde çıkık taneler birbirine geçerek kalıcı deformasyona neden olur. Döngüsel ısıtma ve soğutma, çıkıkta artımlı bir artışa yol açar, bu da gözenekliliğin artmasına ve daha sonra muazzam bir felakete yol açabilecek güç kaybına neden olur.

Tüm mermerin termal histereze duyarlı olmadığını belirtmek önemlidir. Histerezinin kesin nedeni karmaşık bir konudur ve bunun meydana gelme olasılığı çok çeşitli sorunlara bağlıdır. Düzensiz birbirine kenetlenmiş tanelere sahip ince taneli mermerin histerezis gelişimine daha duyarlı olduğu bulunmuştur. Düzenli ıslatma ve kurutma ile birlikte aşırı sıcaklık değişimleri olan yerler, mermer kaplama için yüksek riskli alanlar olarak kabul edilir. Genel olarak, panel kalınlığının arttırılması (böylece panelin daha sert hale getirilmesi) ve panel içindeki görünür eğrilmenin azaltılması için uzunluk / genişlik oranının en aza indirilmesi yoluyla panellerin bükülme riski azaltılabilir.

31 Mayıs 2020
84 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. ALADDİN GÜRSOY dedi ki:

    merhaba konut projemiz için mekanik cephe uygulaması için fiyat teklifi almak istiyoruz
    Gürsoy İnşaat

    1. Admin dedi ki:

      Merhaba Aladdin Bey, iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresinden mail olarak yada +090 530 924 34 38 numaralı whatsapp hattımızla paylaşırsanız keşif için ücretsiz ekip yönlendirebilir ve fiyat bilgisi tarafınıza sunabiliriz.. Mutlu, Sağlıklı Günler Dileriz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?