+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Muhtemelen heykelde kullanılan en popüler malzeme, mermerin translucency ve dayanıklılık phidias, Myron, Polykleitos ve Praxiteles gibi Yunan sanatçılar gibi tüm büyük heykeltıraşlar için tercih edilen bir araç yanı sıra halefleri Donatello, Michelangelo, Bernini, Canova ve Rodin yaptı. Mermer kabartma heykel ve frizler yanı sıra serbest duran heykel için eşit kullanılmıştır. Aslında, Tunç Çağı’nda metal aletlerin icadından bu yana, mermer taş hem heykeltıraşlar ve mimarlar tarafından çok değerli olmuştur. Rönesans döneminde Michelangelo (1475-1564) taş heykeli bloktan çıkarken bir formun yavaş salınımı olarak tanımlamıştır. Bir sanatçı olarak rolünün, blok içinde sıkışıp kalan insan formunu yavaş yavaş taş yüzeyi yontarak özgürleştirmesi olduğunu söyledi. Mermer heykelin ünlü örnekleri gibi başyapıtları şunlardır: Parthenon Reliefs (M.Ö. 446-430), Apollo Belvedere (MÖ 330), Venüs de Milo (MÖ 100), Trajan Sütun kabartmalar (113 CE), David Michelangelo (15) 01-4), Giambologna’nın Sabine Kadınlarına Tecavüzü (1581-3), Canova’nın Apollo Taçlandıran Kendini (1781), Rodin’in Öpücük (1888-9) ve Daniel Chester Fransız Lincoln Heykeli (1922).

Heykel Malzemesi Olarak Mermerin Özellikleri

Mermer dediğimiz taş, aşırı basınç veya ısı ile tortul veya volkanik kayaçların yapısında ortaya çıkan değişiklikler sonucunda oluşan metamorfik bir kayaçtır (çoğunlukla kalsit, kalsiyum karbonat türünden oluşur). Mermer gibi heykeltıraşlar, çünkü, nispeten yumuşak ve ilk quarried zaman çalışmak kolay iken, son derece sert ve yaş ile yoğun hale gelir, ve aynı zamanda tonları ve desenleri çeşitli mevcuttur. Beyaz mermerler özellikle göreceli isotropi ve homojenlik ve parçalanmaya karşı direnç nedeniyle güzel sanatlar heykel için ödüllendirilir. Buna ek olarak, kalsit kırılmadüşük refrakter indeksi ışık taş içine nüfuz izin verir (insan derisi yaptığı gibi), taş bir insan görünümü verir tipik “mumlu” bir görünüm sonuçlanan. Mermer de dekoratif işler için ideal hale, son derece cilalı olabilir. Bir sonraki en iyi alternatif taş, kireçtaşı ile karşılaştırıldığında, mermer çok daha ince bir tahıl, hangi çok daha kolay heykeltıraş için dakika detay işlemek için yapar sahiptir. Mermer de daha fazla hava koşullarına dayanıklıdır.

Ancak bazı sakıncaları da var. Mermer daha nadirdir, bu nedenle taş heykelde kullanılan diğer kaya türlerine göre daha pahalıdır. Aynı zamanda son derece ağır, ulaşım zor hale. Ayrıca, bronz ile karşılaştırıldığında, mermer daha düşük çekme mukavemeti vardır ve uzun (bale tarzı) pozlar çalışıldığında çatlama karşı savunmasızdır. Granitten çok daha az hava koşullarına dayanıklıdır ve cilt yağlarını emdiği için iyi kullanılmaz ve lekelenmeye neden olur.
[21:57, 14.05.2020] Şefim: ekanik Duvar Kaplama

Mekanik montaj” taş kaplama malzemelerinin bina yüzeyine kanca veya ankraj olarak adlandırılan paslanmaz çelik elemanlarla tutturulması yöntemidir. Bu sistemde her taşın ağırlığı bina yüzeyine münferit olarak aktarılmaktadır.

Bu sistem ile eğer istenirse montaj sonrası herhangi bir taşı, diğerlerine hiçbir şekilde zarar vermeden sökmek, yerini boş bırakmak veya başka bir malzeme ile değiştirmek mümkündür.

Taşlar, özellikle çok katlı binaların dış cephesine, yapıştırma yöntemi ile asla monte edilmemelidir. Farklı malzemelerin ısı farklılıklarından doğan genleşme ve büzüşme, binada oluşabilecek oturma ve deprem gibi etkenlerden dolayı, yapıştırma yöntemiyle monte edilen taşın düşme riski çok yüksektir.

Mekanik montaj sisteminde, uygulamanın yapılacağı yüzeyin karakteri, taş ebadı, taş kalınlığı ve bina yüksekliğine bağlı olarak değişik ankraj yöntemleri seçilir. Montaj sistemi her bina için özel olarak projelendirilir ve uygulanır.

21 Mayıs 2020
121 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?