+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

MERMER VE MİMARLIK

İnşaat ve mobilyada en çok kullanılan taşlardan biri olan mermer

montagna con nuvole - collezione nuvole

İnşaat sektöründe en çok kullanılan değerli taşlardan biri mermerdir. Giderek daha fazla müşteri, döşemeden duvarlara ve giderek daha fazla talep edilen dekorasyonlara kadar çeşitli yüzey tiplerinin kaplanması ve işlevsellik ile tasarımı birleştirebilen orijinal mobilya aksesuarlarının yaratılması için bu taşa yöneliktir.

Mermer ve camdan Hydra küvetimizin işlenmesi

Bu malzemenin piyasadaki diğer pek çok malzemeye tercih edilmesini sağlayan sadece mermerin estetik değeri değildir. Mermer aslında hem aşınmalara hem de darbelere karşı en dayanıklı doğal malzemelerden biridir. Temizlikteki konfordan ve karşılaştırma yapmadan dayanıklılık ve parlaklık garanti eden bir dizi özellikten bahsetmiyoruz.

Mermerin damarları, renklerin inceliği ve özel parlaklığı bu taşı her türlü yüzeyi kaplamak için tercih edilen malzemelerden biri haline getirir. Özellikle mermer, sofistike ve zarif tesislerde veya hem kamusal hem de özel alanlar için temsili alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Mermer merdivenler, mermer şömineler, klasik mermer banyolar giderek daha popüler ürünlerdir.

Stil, mermer mutfak zeminin yanı sıra bakılması güzel ve temiz tutulması kolay mermer lavabolarda olduğu gibi konforla da birleştirilmiştir. Hayal gücü ve pazarın talepleri için bir sınır yoktur: son zamanlarda, arzu, lüks ve konfor nesneleri, mermer havuz masaları veya doğrudan evin banyosunda mermer saunalar gibi gerçek malzeme ürünlerine dönüştü.

Mermer nasıl oluşturulur

Mermer neredeyse tamamen kalsiyum karbonattan oluşan kristalimsi ve saf bir metamorfik kayadır.

mağara di marmo carrara

Mermer oluşumu metamorfik kristalleşme süreci ile gerçekleşir: kalsiyum karbonat, tortul kayaçlar ile temas ettiğinde, bir dizi kalsit kristaline ve çeşitli minerallere (silt, kum, kil, demir oksitler gibi) yol açar. ve çakmaktaşı nodülleri). Bunlar (sıcaklık ve basınç gibi diğer faktörlerle birlikte) spesifik rengini belirler.

Mermer çeşitleri

Piyasada, içsel özelliklerine bağlı olarak farklı mermer çeşitleri vardır. Genellikle en eski taşlar olan ve hem beyaz hem de renkli olarak bulunan kristalin kireçtaşı mermerleri vardır. Alabaster ve traverten, kristal kireçtaşlarının bir parçasıdır.

Ancak, hepsi benzer, ancak her biri kendine özgü bir özelliğe sahip olan birçok başka vardır: kireçtaşı mermerleri, kırıntılı mermerler, serpentinous mermerleri (genellikle yeşil) ve diğerleri (belirli bir tür olan Carrara mermeri gibi).

Mermerin özellikleri

Mermer daha sonra renk, görünüm, kökene bağlı olarak farklı tiplerde sınıflandırılır. Bununla birlikte, sınıflandırmasına bakılmaksızın, kaya kesinlikle eşitsiz estetik ve mekanik özellikleri garanti eder. Mermerin sertliği ve direnci onu en değerli taşlardan biri yapar ve bu nedenle büyük ölçekte kullanılır. Her zaman zarafetin ve stilin sembolü olmuştur.

Mermer nasıl çıkarılır ve işlenir

Çeşitli mermer türlerinin özellikleri, taş ocağına ev sahipliği yapan bölgenin doğasına bağlıdır. Taş ocağı dağlarda veya ovalarda ise çok farklılıklar var. Son zamanlarda, en sert taşları bile hassas bir şekilde kesebilen yeni malzemelerin bulunması, daha yenilikçi kesme tekniklerinin yaratılmasına yol açmıştır.

Marmo Mağarası

Eski demirden, kuvars kumu gibi bir kesme malzemesinden oluşan sarmal telin kullanımına geçtik, daha sonra şimdi mermer kesmek için favori teknikler olan elmas tel veya zincir testerelere geçtik. Bugün mermerde istediğiniz herhangi bir nesneyi yapabilirsiniz: sadece hayal edin.

pavimento intarsi marmo 005

Mermer çıkarıldıktan sonra farklı işlemlere tabi tutulabilir. Bunlar arasında en yaygın olanları parlatma ve zımparalama (kimyasallar veya özel makinelerle yapılır), alevleme (dış mekan kullanımı için mermer üzerinde yapılan en yaygın işlem), tüfek, kumlama (su jeti ve kum ile zımparalama) ve fırçalamadır.

14 Temmuz 2020
194 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?