+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermer Döşeme İnceleme: Artıları

Mermer Döşeme İnceleme: Artıları ve Eksileri

Mermer Döşeme Sizin İçin Uygun mu?

Mermer Yer Karosu

BAŞA DÖNÜŞ

Dünyanın dağlık bölgelerinde taş ocağı mermer, bin yıldır çok popüler bir yapı malzemesi olmuştur. Güzelliği, stili ve zarafeti ile ödüllendirilen bu malzeme, yüzyıllar boyunca kralların ve kraliçelerin saraylarını süsledi ve iç mekanlar için lüks, lüks bir seçenek haline getirdi. Ancak bir döşeme malzemesi olarak, seramik karo ve diğer doğal taş formlarından daha fazla bakım gerektirir ve hasara daha duyarlıdır.

Mermer Yer Karosu Nasıl Kurulur öğrenin

Artıları

 • Zarif, lüks görünüm
 • Doğal malzeme
 • Kolayca parlatılmış
 • Radyan yerden ısıtma sağlar
 • Gayrimenkul değeri ekler

Mermer Jeolojisi

Mermer, tezgah üstü, zemin ve duvar karoları da dahil olmak üzere çeşitli konut ve ticari bina uygulamaları için taş ocağı ve fayanslara kesilen çok popüler bir doğal taştır. Kireçtaşı gibi tortul bir taş, ısı ve basınç altında güzel renk ve damarlı desenlerle daha sert bir taşa dönüştüğünde oluşan metamorfik bir kayadır. Mermer bazen granit ile karıştırılır, ancak granit, katmanlı tortul kayadan değil volkanik magmadan türetilmiş magmatik bir kayadır. Granit tipik olarak çakıllı veya lekeli bir renk desenine sahipken, mermer genellikle dalgalı damarlı bir desene sahiptir.

Mermer Döşeme Maliyeti

Mermer zeminler birinci sınıf bir mimari unsurdur ve buna göre fiyatlandırılır. Genel olarak, tamamen doğal taşların üst düzey aralığına düşer ve genellikle kayrak, granit ve diğer doğal taşlar kadar uzun süre dayanmazlar.

Bakım ve onarım

Kurulduktan sonra, mermer karo zeminin rutin bakımı nispeten kolaydır – seramik karo zemin ile aynı süpürme ve nemli paspas gerektirir. Bununla birlikte, seramik karonun aksine, mermer oldukça gözeneklidir, bu nedenle suyun birikmesine ve yüzeyde durmasına izin vermemelisiniz. Duran su taşa nüfuz edebilir ve rengini bozabilir.

Mermer, tortul kireçtaşı olarak kökeni nedeniyle baz (alkalin) tarafında bir pH’a sahiptir. Bu, asidik maddelerle temas ettiğinde kimyasal reaksiyon gösterebileceği anlamına gelir. Bu çok çeşitli yiyecekleri, sosları, içecekleri ve temizlik ürünlerini içerebilir. Ne yazık ki, bu malzemelerden gelen renk lekeleri genellikle kalıcıdır. Bu, kimyasal nüfuz edici bir sızdırmazlık maddesinin yanı sıra kurulumdan sonra bir yüzey sızdırmazlık maddesi uygulanarak önlenebilir. Ancak en iyi koruma için yüzey sızdırmazlık maddesinin yıllık olarak yeniden uygulanması gerekir. 

Taş olmasına rağmen, mermer aslında yanlış koşullar altında çizilebilen, kazınabilen ve parçalanabilen nispeten yumuşak bir malzemedir. Bu, özellikle malzeme cilalanmışsa doğrudur, çünkü kusurlar pürüzsüz, düz katı yüzeyde daha belirgin olacaktır. Ne yazık ki, çizikler, hasarlı malzeme tamamen değiştirilmeden kolayca onarılamaz.

tasarlamak

Mermer yer karolarının en büyük avantajı, bir mekanın görünümünü anında yükseltmesi ve taklit edilmesi zor olan bir regal yatak vermesidir. Ve mermer birden fazla renkte ve hatta çeşitli dekoratif şemalar için esnek seçenekler sunan çarpıcı çok renkli karışımlarda mevcuttur. Karolar, karmaşık mozaik kurulumları oluşturmak için dikdörtgenlere ve çeşitli boyutlardaki üçgenlere de kesilebilir.

Yeryüzünün bir ürünü olduğu için, her katta kullanılan her mermer fayans parçası eşsizdir; dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Çok renkli mermer durumunda, bu benzersizlik her karodan çıkan farklı özelliklere sahip olarak oldukça belirgindir. Daha masif renkli mermerlerde renk farklılıkları çok daha incelikli ve bastırılmıştır, ancak zemininiz yine de kendi kişiliğiyle öne çıkacaktır.

Çoğu doğal taştan farklı olarak, mermer çok yüksek bir cila alabilir ve düzgün bir şekilde işlendiğinde ipeksi pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüm elde edebilir. Bu sofistike ve cazibe görünümü, bir alandaki en yüksek zarafet duygusunu uyandırır.

Mermer Döşeme Montajı

.Türkiye’nin En iyi mermer uygulama döşeme ve tedarik firması Faystone Mimarlık Yapı San Tic A.Ş dir

https://www.faystone.com.tr/

Teknikler seramik karo kurulumuna benzer olsa da, DIY kurulumu zor bir olay olabilir. Mermer karo çok ağır ama kırılgan bir taştır ve hazırlıksız DIYers kırılma yoluyla iyi bir malzeme harcadıklarını bulabilir. Alt zeminin uygun şekilde hazırlanması kritiktir ve doğal bir taş olarak mermerin kesilmesi ve delinmesi, özel aletler gerektirmesi oldukça zordur. Bu nedenlerle, çoğu insan profesyonel mermer yer karoları kurmayı tercih ediyor.

Mermer, mükemmel bir ısı iletkeni olup, çeşitli yüzey altı radyant ısıtma sistemlerine kolayca uyarlanabilir olmasını sağlar. Radyant ısıtma, mermer karonun ana dezavantajlarından birini ortadan kaldırabilir – ayak altındaki soğukluk. Radyant bobinleri ile alttan ısıtılan mermer bir zemin, özellikle soğuk kış sabahlarında hem beklenmedik hem de keyifli olan sıcak bir ortam yaratabilir.

Mermer Döşemenin En İyi Markaları

Çoğu mermer fayans, Çin, Hindistan, İran, Türkiye, İtalya, İspanya, Brezilya, Mısır, Portekiz ve Yunanistan’dan ithal edilen ham taştan üretilmiştir, daha sonra yer döşemeleri, tezgah plakaları ve diğer taş işçiliği şirketleri tarafından üretilen diğer ürünlerdir. daha sonra perakendecilere dağıtıldı. Şirketin ticari markasından daha önemli olan, satın aldığınız mermer türüdür . .Türkiye’nin En iyi mermer uygulama döşeme ve tedarik firması Faystone Mimarlık Yapı San Tic A.Ş dir.Yerleşim yerlerinde kullanılan daha iyi bilinen mermer türlerinden bazıları:

 • Carrara mermeri : İtalya’nın Carrara bölgesinde taşocakçılığı yapılan en yaygın mermer türüdür. Rengi yumuşak, tüylü gri damarlı grimsi beyazdır. Zemin uygulamalarında kullanılan en yaygın tiptir, çünkü oldukça ekonomiktir.
 • Calacatta mermeri : Bu mermer, nadirliği sayesinde spektrumun diğer ucuna, en lüks ve pahalı olarak düşer. Görünüşte Carrara mermerine benzer olsa da, parlak beyaz bir arka plan üzerinde çok daha koyu, kalın damar desenleri vardır. Damarda çok güzel altın tonları olan bir varyasyon da vardır. Calacatta mermeri, İtalya’nın Carrara bölgesindeki özel taş ocaklarından gelmektedir.
 • Heykel (statuario) mermeri: Bu, görünüşte Carrara’ya benzer, ancak daha şeffaf bir beyaz arka plana ve daha dramatik damarlara sahiptir, bu da daha lüks bir his verir. Bu mermer, İtalya’nın Carrara bölgesinden gelir, ancak Carrara ve Calacatta mermilerinin taşıldığı bölgenin kuzeyinde.
 • Emperador mermeri : Bu tip İspanya’da taş ocağıdır ve düzensiz damarlı çeşitli kahverengi tonlarında gelir.
 • Crema marfil mermeri : İspanya’dan da, crema marfil birçok renk varyasyonuna sahiptir, en yaygın olanı bej veya sarımsı olup damar yoğunluğu değişen damarlardır.
 • Talathello mermeri : Bazen gümüş bej mermer olarak adlandırılan Türkiye’de taş ocağı çeşitliliği, düzensiz gümüş veya bej benekleri olan açık gri bir arka plana sahiptir.
 • Levadia siyah mermer: Bu, duman benzeri açık gri damarlı, Yunanistan’dan çok çarpıcı bir siyah mermerdir. Genellikle zeminler için kullanılmaz, ancak çok çarpıcı bir ifade verir.

12 Haziran 2020
49 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?