+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermerin Tarihteki Önemi

Tarihsel olarak, İngiltere’de üretilen tek gerçek mermerler Iona, Tiree ve Skye adaları üzerinde kuzey-batı İskoçya’da quarried edildi. Iona Mermer ağırlıklı olarak yeşilimsi damar ve benekli beyaz ve 13. Iona Mermer hala güney İskoçya’da kiliselerin bir dizi görülebilir ve Londra’da Westminster Katedrali süslemek için kullanılan birçok mermer biriydi. Bugün metamorfozlu Durness Kireçtaşı İngiltere’nin tek kalan gerçek mermer üretmek için Ullapool yakınlarında quarried, alacalı yeşilimsi beyaz Ledmore Mermer.

Tarihsel olarak, yerli mermer bu kıtlığı yüksek kaliteli dekoratif iş için Avrupa mermer ithal tarafından aşıldı. Bu tür Avrupa mermerleri İngiltere’deki birçok Roma sitesinden iyi bilinmektedir. Muhtemelen böyle bir ticaret yüksek maliyet dekoratif taş alternatif kaynakları yakında aranan ve yerel sert tortul kireçtaşları hızla dekoratif ve süs çalışmaları için istismar edildi anlamına geliyordu. Nadiren Akdeniz’deki muadilleri kadar abartılı bir şekilde renkli olmasına rağmen, Britanya’nın yerli ‘mermerleri’ çeşitli renk ve dokularda mevcutve ortaçağa göre katedrallerde, kiliselerde ve büyük evlerde yaygın olarak kullanılmıştır.

En iyi bilinen şüphesiz Purbeck Mermer dorset Purbeck Adası’nda ince yataklarda bulunan koyu yeşilimsi gri, kırmızımsı veya koyu gri fosilleşmiş kireçtaşı. İlk olarak Romalılar tarafından sömürülen, güney İngiltere’de sütunlar, tabut kapakları, mezar taşları veya yazı tipleri (Salisbury, Ely, Llandaff ve Winchester gibi) şeklinde bazı Purbeck Mermer dekorasyonu olmayan birkaç ortaçağ katedrali ve kilisesi vardır. Lincoln, York, Beverley ve Durham gibi uzak katedrallerin yanı sıra Leeds’teki birçok kilisede Purbeck Mermeri dekoratif taş işçiliği de bulunmaktadır.

Purbeck

Petitor

Derby Fosil


Purbeck Mermer, ancak, çok güney taş. Başka yerlerde, diğer kireçtaşları genellikle bu tür dekoratif çalışmalar için istismar edildi. Kuzey İngiltere’de, Weardale’de, Frosterley Mermeri olarak bilinen büyük beyaz mercanlarla süslenmiş güzel siyah kireçtaşı Durham, York ve Norwich katedrallerinde ve Yorkshire’daki Beverley’deki St Mary’s ve Leeds’teki St John’s gibi kiliselerde görünür. Daha yakın zamanlarda, Frosterley Mermer Bristol ve St Albans katedrallerde ve Bombay Katedrali için bir minber sağlamak için kullanılmıştır.

Siyah kireçtaşları her zaman çok sonra aranan ve diğer sonraki bölgesel örnekler Derbyshire Ashford Siyah (17. yüzyıldan çalıştı), Pembroke (coralline), Nidderdale (krinadal) ve Poolvash (siyah) Isle of Man. Bu yerli ‘mermerler’ sadece Akdeniz çeşitleri ile değil, aynı zamanda ünlü Tournai Mermer (Belçika Siyahı veya Touchstone) canlı bir ticaret ile rekabet etmek zorunda kaldı. Belçika ‘mermerleri’ 12. Kilkenny Black (krinoidal) ve Galway Black (saf siyah) gibi İrlanda’dan siyah ‘mermerler’ de ithal edildi. Bu tür kireçtaşı ithal gider bazen diğer malzemeler ikame anlamına geliyordu, örneğin cilalı koyu gri Sileland Slate anıt levhalar Doğu Midlands bazı kiliselerde yaygındır.

Daha renkli yerli ‘mermerler’ de yaygın dekoratif amaçlı çalıştı. Büyük evlerin çoğu, görkemli evler ve İngiltere sarayları belki döşeme olarak ya da yaygın özenle dekore yangın çevreleyen bazı mermer dekorasyon içerir. Devonshire Dükleri, yüzyıllar boyunca, Derbyshire’daki malikanelerinden çeşitli renkli kireçtaşlarını kullandı. Chatsworth, Haddon Hall, Hardwick Hall ve Bolsover Kalesi gibi evlerin tümü Duke’s Red (Great Longstone Church, Derbyshire ve St John’s Chapel, Cambridge), Birdseye (crinoidal), Rosewood (ince katmanlı) ve Muscle Shoal (Bolsover Castle; Kömür Önlemlerden bir kabuk kireçtaşı) gibi yerel kireçtaşlarından oyulmuş dekorasyon içerir. Furness Mermer, gri-kahverengi krinoidal çeşitli, ayrıca Lancashire Devonshire mülkleri üretildi.

Derbyshire bölgesinin Karbonifer kireçtaşları bir diğer ünlü kireçtaşı olan Hopton Wood Stone ile ünlüdür. Bu soluk, buff-gri crinoidal kireçtaşı hala üretilmektedir ve anıt ve süs çalışmaları için kullanım uzun bir geçmişi vardır. Özellikle her iki Dünya Savaşı’ndan sonra savaş anıtlarının yapımında yaygın olarak kullanılmıştır ve Avrupa’da ve Kuzey Afrika’da daha uzak larda on binlerce mezarda ölen savaş anısına taş haç üretimi için seçilen sınırlı sayıdataşdan biriydi.

Diğer yerel ‘mermerler’ monyash, Derby Fossil (Derbyshire), Swale Dale gibi buff renkli, kaba fosilifer kriminal kireçtaşı yatakiçerir

18 Mayıs 2020
104 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?