+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermerin Karakteristik Özelliği

Faystone Mimarlık

Gerçek mermerlerin karakteristik özellikleri olan renk değişimleri, orijinal kireçtaşında bulunan çeşitli kimyasal bileşikleri yeni kristal kumaşa yeniden dağıtan bu aynı değişim sürecinin (metamorfizma) bir parçasıdır. Kırmızılar ve sarılar çeşitli demir bileşiklerinin varlığı bir sonucudur, siyahlar organik karbon içerir, yeşillik bakır bileşikleri içerir ve beyazlar neredeyse saf kalsiyum veya magnezyum karbonat vardır.

İngiltere’nin jeolojik veraset de kireçtaşı birçok kalın yatak vardır. Bunlar esas olarak Kambriyen Öncesi, Kambriyen, Devoniyen, Karbonifer, Jura ve Kretase kayaçlarında bulunurlar (aşağıdaki tabloya bakınız). Ancak, İskoçya ve Kuzey Galler’in Kambriyen öncesi ve Kambriyen kireçtaşları dışında, jeolojik zaman içinde aynı basınç ve sıcaklıklara maruz kalmamıştır ve sonuç olarak, daha az değişmiştir. Şimdi sert ve çimentolanmış olsa da, içten onlar yatırıldı zaman çok bugün kalır – tropikal deniz tortuları değişmemiş kalsitik fosil parçaları ile dolu.

basit cevap İngiltere’nin jeolojik tarihinin Akdeniz bölgesinin çok farklı olmasıdır. Akdeniz bölgesi mermerleri, sedimanter kireç taşlarının yataklarının uzun süre jeolojik zaman içinde değiştirilmesiyle oluşmuştur. Eski tropikal denizlerde kireçli fosillerin, kabukların ve mercan parçalarının iskelet kalıntılarından oluşan tortular olarak yaşama başladılar. Daha sonra bu kireç taşları derinden gömüldü ve basınç ve sıcaklıklara maruz tüm bu iskelet malzemere kristalize neden olabilir, orijinal tortul kumaş herhangi bir işaretleri yok. Bugün gördüğümüz abartılı renkli mermerler şimdi kalsiyum veya magnezyum karbonat ince kristal mozaikler, bazen damarlı ve kırık, ama onların tortul kökenleri çok az işareti gösteren.

17 Mayıs 2020
16 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?