+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

Mermerin Jeoloji, Özellikleri, Kullanım Alanları

Mermerin Jeoloji, Özellikleri, Kullanım Alanları

Mermer kristalimsi bir metamorfik kayadır. Saf haliyle, beyaz.

https://www.faystone.com.tr/

Mermer, kireçtaşı yüksek basınca veya ısıya maruz kaldığında oluşan metamorfik bir kayadır . Saf haliyle mermer, kalsiyum karbonattan (CaCO 3 ) oluşan kristalli ve şekerli bir görünüme sahip beyaz bir taştır . Genellikle, mermer kuvars , grafit, pirit ve demir oksitler dahil olmak üzere diğer mineralleri içerir . Bu mineraller mermere pembe, kahverengi, gri, yeşil veya alacalı bir renk verebilir. Kireçtaşından gerçek mermer oluşurken, dolomit [CaMg (CO 3 ) 2 ] metamorfoza girdiğinde oluşan dolomitik mermer de vardır .

Mermer Formlar

Mermer mağaralar üzerinde General Carrera Gölü, Puerto Tranquilo, Şili.

Mermer için kaynak malzeme olan kireçtaşı, kalsiyum karbonat sudan çökeldiğinde veya organik artıklar (kabuklar, mercan, iskeletler) biriktiğinde oluşur. Kireçtaşı metamorfizma yaşadığında mermer oluşur. Genellikle, bu bir yakınsak tektonik plaka sınırında olur , ancak sıcak magma kireçtaşı veya dolomit ısındığında bazı mermer oluşur. Isı veya basınç kayadaki kalsiti yeniden kristalize ederek dokusunu değiştirir. Zamanla, kristaller büyür ve birbirine kayarak karakteristik şekerli, parlak bir görünüm kazandırır.

Mermerdeki diğer mineraller de metamorfizma sırasında değişir. Örneğin kil, mika ve diğer silikatları oluşturmak üzere yeniden kristalleşir .

Mermer dünyanın her yerinde bulunur, ancak dört ülke üretiminin yarısını oluşturur: İtalya, Çin, İspanya ve Hindistan. Muhtemelen en ünlü beyaz mermer İtalya’daki Carrara’dan geliyor. Carrara mermeri, başyapıt heykelleri için Michelangelo, Donatello ve Canova tarafından kullanıldı.

Özellikleri

Mermerdeki görünür kristaller, karakteristik bir granüler yüzey ve görünüm verir, ancak kayayı tanımlamak için kullanılan başka özellikler de vardır.

Mermer, birincil minerali, kalsitinin sadece Mohs sertliği 3 olmasına rağmen güçlü, sert bir taş olarak kabul edilir . Mermer metal bir bıçakla çizilebilir.

Mermer açık renklidir. En saf mermer beyazdır. Çok sayıda bitümlü malzeme içeren mermer siyah olabilir. Çoğu mermer soluk gri, pembe, kahverengi, yeşil, sarı veya mavidir.

https://www.faystone.com.tr/

Kullanımları

Mermerlerin oluşma şekli nedeniyle, dünya çapında büyük yataklarda görülür. Bu yaygın, kullanışlı kayayı büyük çapta çıkarmak ekonomiktir.

Çoğu mermer inşaat sektöründe kullanılır. Ezilmiş mermer yollar, binaların temelleri ve demiryolu yataklarının yapımında kullanılır. Boyut taşı, mermer bloklar veya levhalar halinde kesilerek yapılır. Boyut taşı binalar, heykeller, kaldırım taşları ve anıtlar yapmak için kullanılır. Lincoln Anıtı’ndaki Lincoln heykeli Gürcistan’dan beyaz mermerden, zemin pembe Tennessee mermerinden ve dış cephe Colorado’dan mermerden yapılmıştır. Mermer asit yağmuru ve hava koşullarına karşı hassastır , bu nedenle zamanla yıpranır.

Beyaz mermer, parlatıcı ve pigment olarak kullanılan bir toz olan “mezgit” yapmak için öğütülür. Toz mermer, kireçtaşı ile birlikte hayvancılık için bir kalsiyum takviyesi olarak kullanılabilir. Ezilmiş veya toz haline getirilmiş mermer, kimya endüstrisinde asidi nötralize etmek için, bir hap dolgu maddesi olarak ve su ve topraktaki asit hasarını gidermek için kullanılır.

Mermer, kalsiyum oksit veya kireç bırakarak karbondioksiti uzaklaştırmak için ısıtılabilir. Kireç tarımda toprağın asitliğini azaltmak için kullanılır.

https://www.faystone.com.tr/

Mermerin Diğer Tanımı

Bazen cilalı traverten mermer olarak adlandırılır. Traverten bir tortul kayadır.
 Bazen cilalı traverten mermer olarak adlandırılır. Traverten bir tortul kayadır. 

Taş ticaretinde ve yaygın kullanımda, yüksek cila alan herhangi bir kristalin karbonat “mermer” olarak adlandırılabilir. Bazen kireçtaşı, traverten, serpantin (silikat) mermer denir. Jeologlar kireçtaşı veya dolomitten oluşan metamorfik bir kayanın dar tanımını kullanırlar.

Mermerler Mermerden Yapılmış mı?

“Mermerler” adı verilen orijinal oyuncak “Made in Germany” işaretini taşımaktadır. Bu oyunlar, kil veya başka bir seramik malzemeyi toplara yuvarlayarak, daha sonra sır haline getirilerek ve imitasyon akikine benzeyecek şekilde ateşlenerek yapıldı. Mermerler ateşleme sürecinden yuvarlak “gözler” içeriyordu ve onlara bir tür mermer görünüm verdiler.

Cam mermerler, Alman mermer makası icadı ile 1846’da seri üretime girdi. Eski Mısır ve Mezopotamya kazılarında mermerlere benzeyen oyuncaklar bulunmuştur. İlk mermerler yuvarlak taşlar, fındıklar veya kildi. Birkaç mermer gerçekten mermerden yapılmışken, taş modern oyun için ideal bir malzeme olamayacak kadar yumuşaktır. Oyuncağın adı, kompozisyonlarını değil, topların görünümünü yansıtır.

Anahtar noktaları

 • Mermer, kireçtaşını ısıya veya basınca maruz bırakarak oluşan metamorfik bir taştır.
 • Saf formda, mermer kalsiyum karbonattan (kalsit) oluşur ve parlak beyazdır. Safsızlıklar soluk gri, kahverengi veya alacalı renkli kaya üretir. Siyah mermer de oluşur.
 • Mermer yüksek bir cila alır. Genel kullanımda, yüksek cila alan herhangi bir taş mermer olarak adlandırılabilir, ancak bu teknik olarak yanlıştır.
 • Mermerler mermerden yapılmamıştır. Oyuncak adını kompozisyonundan ziyade görünüşünden aldı. Mermerleri andıran eski oyuncaklar pürüzsüz taş, kil veya fındıktan yapılmıştır.
12 Haziran 2020
69 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. onur yalım dedi ki:

  villam için anahtar teslim tadilat fiyatınızı bekliyorum görselleri mail adresinize gönderdim.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresine yada +090 530 924 34 38 nolu whatsapp hattına iletirseniz fiyat bilgisi paylaşabiliriz..

   Mutlu Sağlıklı Günler Dileriz

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?