+90 212 886 86 30

Sosyal Medyada Biz}

mermer faystone


Mermer, oldukça saf kalsitten (kristalli bir kalsiyum karbonat formu, CaCO3) oluşan metamorfize kireçtaşıdır. Heykel, yapı malzemesi olarak ve diğer birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sahte mermer veya sahte ebru, gerçek mermerin renk desenlerini taklit eden bir duvar boyama tekniğidir (kağıt ebru ile karıştırılmamalıdır). Mermer tozu, yeniden yapılandırılmış veya kültürlenmiş mermer yapmak için çimento veya sentetik reçinelerle birleştirilebilir.

Taşın adını taşıyan yerler Marble Hill, Manhattan, New York ve Marble, Minnesota şehridir. Elgin Mermerleri, Parthenon’dan İngiltere’ye Elgin Konağı tarafından alınan mermer heykellerdir.

Mermerin Kökenleri


Mermer, kireçtaşı veya doloston gibi tortul karbonat kayaçlarının bölgesel veya bazen temas metamorfizmasından kaynaklanan metamorfik bir kayadır. Bu metamorfik işlem, orijinal kayaçın birbirine kenetlenen bir kalsit ve / veya dolomit kristalleri mozaiğine tamamen yeniden kristalleşmesine neden olur. Mermer oluşturmak için gerekli sıcaklıklar ve basınçlar genellikle orijinal kayada bulunan fosilleri ve tortul dokuları yok eder.

Saf beyaz mermer, çok saf kireçtaşlarının metamorfizmasının sonucudur. Birçok renkli mermer çeşidinin karakteristik kıvrımları ve damarları genellikle kireçtaşında taneler veya tabakalar olarak bulunan kil, silt, kum, demir oksitler veya çört gibi çeşitli mineral safsızlıklarından kaynaklanır. Yeşil renklenme genellikle orijinal olarak yüksek magnezyum kireçtaşından veya silika katışkıları olan dolostondan kaynaklanan serpentinden kaynaklanır. Bu çeşitli safsızlıklar, metamorfizmanın yoğun basıncı ve ısısı ile mobilize edilmiş ve yeniden kristalize edilmiştir.

Mermer çeşitleri


Taş ocaklarının bulunduğu yerlerin adını taşıyan bazı tarihsel olarak önemli mermer türleri şunlardır:

Carrara (İtalya)
Pentelicus (Yunanistan)
Proconnesus (Türkiye)


Carrara gibi beyaz mermerler, klasik zamanlardan beri heykel için ödüllendirilmiştir. Bu tercih yumuşaklık ve nispi izotropi ve homojenlik ve parçalanmaya karşı nispi direnç ile ilgilidir. Ayrıca, düşük kalsit kırılma indeksi, ışığın dağılmadan önce birkaç milimetreyi taşa nüfuz etmesine izin verir, bu da insan vücudunun mermer heykellerine “hayat” veren karakteristik “mumsu” görünümle sonuçlanır.

İnşaat mermeri


İnşaat ticaretinde, “mermer” terimi, yapı taşı olarak faydalı herhangi bir masif, kristal kalsitli kaya (ve bazı kalsitik olmayan kayalar) için kullanılır. Örneğin, Tennessee Mermeri, jeologlar tarafından Holston Formasyonu olarak bilinen, masif Ordoviciyen dolostone’dan gerçekten büyük, son derece fosil gri-pembedir.

etimoloji
Mermer” kelimesi, “parlak taş” (OED) Yunanca marmarolardan türemiştir. Bu kök aynı zamanda “mermer benzeri” anlamına gelen İngilizce “marmoreal” kelimesinin de temelini oluşturur.

Kültür dernekleri
Yunan ve Roma heykeltraşlarının ve mimarlarının favori aracı olan mermer, gelenek ve rafine lezzetin kültürel bir sembolü haline gelmiştir. Son derece çeşitli ve renkli desenleri onu favori bir dekoratif malzeme haline getirir ve genellikle taklit edilir – ör. bilgisayar ekranları için arka plan desenleri.

Folklorda mermer, İkizler burcuyla ilişkilidir. Saf beyaz mermer saflığın bir simgesidir. Aynı zamanda ölümsüzlüğün bir simgesi ve eğitimde başarının teminatıdır.

31 Mayıs 2020
119 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Bade Ersoy dedi ki:

    Merhaba evimin girişinde mermerde beyaz büyük lekeler var size fotoğrafları ile birlikte gönderiyorum çözümünü ve fiyat bilgisi verirseniz sevirim

    1. Admin dedi ki:

      Merhaba Bade Hanım, iletişim bilgilerinizi info@faystone.com.tr adresinden mail olarak yada +090 530 924 34 38 numaralı whatsapp hattımızla paylaşırsanız keşif için ücretsiz ekip yönlendirebilir ve fiyat bilgisi tarafınıza sunabiliriz.. Mutlu, Sağlıklı Günler Dileriz.

BİR YORUM YAZIN

Call Now Button
1
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?